Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Za granicą, czyli w Polsce. Wystawa fotografii Agaty Kubis
14-05-2022 18:00
|

 

Podczas Nocy Muzeów w Studiu U20 Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz na vod.warszawa.pl będzie można obejrzeć digitalową wystawę zdjęć Agaty Kubis, fotoreporterki związanej z OKO.press. Wystawa została przygotowana w trzech językach: ukraińskim, białoruskim i polskim.  

Wystawa zdjęć Agaty Kubis „Za granicą, czyli w Polsce” obejmuje 21 fotografii wykonanych od sierpnia 2021 na granicy polsko-białoruskiej oraz 13 fotografii dokumentujących sytuację na granicy polsko-ukraińskiej od momentu wybuchu wojny. Jej uzupełnieniem będzie 7 krótkich form filmowych trojga dokumentalistów: Zuzanny Solakiewicz, Michała Bielawskiego i Zviki Portnoya. Materiały zostały przez nich nakręcone w okolicy Usnarza Górnego i stanowią zapowiedź realizacji zbiorwego filmu dokumentalnego. 

Wystawę będzie można obejrzeć w Studiu U20 w Alejach Ujazdowskich 20 w Warszawie podczas Nocy Muzeów 14 maja w godzinach 18:00-00:00 oraz na platformie VOD Warszawa, gdzie na czytelniczki i czytelników czeka już tekst kuratorski autorki wystawy oraz artykuł Doroty Borodaj pt. „Zmiana perspektywy”. Tekst jest swoistą grą, zachęcającą czytelników i czytelniczki do próby zmiany miejsca, z którego patrzymy na otaczający nas świat.  

“granica, ta z Białorusią, tam nie wolno, tam paszport nic nie znaczy. tam możesz tylko czekać na łaskę. tam zostaniesz. a przecież mówili, że to jest teraz twoja droga. jedna, druga, trzecia, kolejna próba. odbijasz się od systemu. „proszę pani, ja umieram”, „jest nas jedenaścioro, tak są kobiety i dzieci”, „proszę nam pomóc, dalej już nie pójdziemy, już nie mamy gdzie iść”. niektórych w ich drodze spotykam. widzimy się przez godzinę, czasami dwie. zostawiam suche rzeczy, zapas jedzenia. trochę rozmawiamy. „nie, nie mogę was zabrać do domu”, „nie, nie. nie mogę …”. nie zrobimy sobie zdjęcia. 

Agata Kubis, Warszawa 16.03.2022 

Agata Kubis to fotografka streetowa i fotoreporterka. Od ponad 10 lat dokumentuje wydarzenia związane ze środowiskiem feministycznym, LGBTQ+ i wolnościowym. Przez 5 lat była członkinią redakcji magazynu LGBT+ „Replika“. Obecnie stale współpracuje z redakcją OKO.press. Jest członkinią kolektywu Archiwum Protestów Publicznych w 2021 nominowanego do Paszportów Polityki. 

O tym, co wiemy i rozumiemy z wydarzeń przy naszej wschodniej granicy, decydują dziś w równym stopniu historie opowiadane przez aktywistów i samych uchodźców oraz obrazy: fotografie, nagrania, czasem rysunki. Bez obrazów nie uwierzymy, bez opowieści – nie pojmiemy sensów. A gdyby pomyśleć o ludziach w przygranicznych lasach: „nasi uchodźcy” tak, jak myślimy o uciekających przed putinowskimi bombami Ukrainkach i Ukraińcach? Gdyby tak pomyśleć o pochowanych w Polsce uchodźcach z polsko-białoruskiej granicy: „nasi zmarli”? – pisze Dorota Borodaj z artykule dostępnym na platformie VOD Warszawa.

Debata 

Już 24 maja o godzinie 19:00 w Studiu U20 w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Alejach Ujazdowskich 20 w Warszawie w ramach projektu „Za granicą, czyli w Polsce”, odbędzie się debata o różnych sposobach dokumentowania prawdy: przez filmowców, reporterów i dziennikarzy. Wezmą w niej udział: Agata Kubis, fotoreporterka oraz troje dokumentalistów: Zuzanna Solakiewicz, Michał Bielawski i Zvika Portnoy, którzy pracują nad filmem dokumentalnym opowiadającym o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Debatę poprowadzi Magda Chrzczonowicz, socjolożka, antropolożka i wicenaczelna OKO.press, współorganizatora projektu „Za granicą, czyli w Polsce”. 

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Transmisja debaty będzie dostępna na platformie VOD Warszawa.

O projekcie „Za granicą, czyli w Polsce”  

Wystawa Agaty Kubis, artykuł Doroty Borodaj i debata to pierwsza odsłona większego projektu o tej samej nazwie – w jego ramach latem odbędzie się jeszcze przegląd filmów dotyczących wielokulturowości. Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz OKO.press. 

Mijani przez nas na ulicach ludzie różnią się od nas swoją historią, pochodzeniem, narodowością, doświadczeniem i tradycjami. W ramach projektu „Za granicą, czyli w Polsce” chcemy uruchomić rozmowę o poznaniu, akceptacji i przyjaźni. Nauczyć się wymieniać historiami, korzystać z doświadczeń drugiego człowieka. mówi Klara Bogusławska, kierowniczka działu upowszechniania kultury filmowej w CKF i autorka projektu. 

Projekt „Za granicą, czyli w Polsce” jest realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Instytucji Kultury. 

Patronat nad wydarzeniem objęło radio TOK FM.

 

wróć do listy