Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Za granicą, czyli w Polsce. Przegląd filmów na VOD Warszawa
19-05-2022
|

 

Częścią projektu „Za granicą, czyli w Polsce” – obok wystawy Agaty Kubis, tekstu Doroty Borodaj i debaty o dokumentowaniu prawdy – jest przegląd filmów o kulturze i tradycjach innych państw. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zabierze widzów w podróż po świecie: do Egiptu, Iranu, Japonii, Libanu, Kazachstanu, Kirgistanu, na Kubę, do Rumunii, Turcji, Suazi, Syrii, na Wyspy Robinsona Crusoe. Część filmów nie była dotąd dystrybuowana w Polsce.

Od 27 maja na platformie VOD w ramach cyklu „Za granicą, czyli w Polsce” będą sukcesywnie pojawiać się filmy z różnych krajów i kontynentów ukazujące różnorodność kulturową i bogactwo tradycji. Wśród filmów widzowie znajdą wybitne nazwiska kinematografii światowej, m.in. Hirokazu Koreeda („Moja młodsza siostra”), Nadine Labaki („Kafarnaum”), Sergei Dvortsevoy („Ajka”). Wiele z tytułów nie miało w Polsce swojej regularnej kinowej dystrybucji, w tym: „Liyana”, „Epicentrum”, „Teheran Taboo”, „Umrzesz mając 20 lat”, „Islander”. Cykl dopełnią filmy: „Człowiek” oraz „Kobieta” Yanna Arthus-Bertranda, które w swojej unikatowej formie podejmują próbę zbudowania odpowiedzi na pytanie, kim właściwie jesteśmy jako gatunek. Czy można na to pytanie znaleźć jedną odpowiedź, a nas wszystkich bez względu na wiek, rasę, pochodzenie, czy płeć określić jednym zdaniem? Czy istnieje taka potrzeba?

Wyobraź sobie, że żyjesz: na pustyni, na wyspie odciętej od świata, w wysokich górach, nad brzegiem morza, na zamarzniętej Syberii. Otacza cię szum wiatru, gwar miasta, zachwycająca cisza, odgłos bomb, elektryzującej muzyki. Te dźwięki towarzyszą ci całe twoje życie i je determinują. Filmy z cyklu „Za granicą, czyli w Polsce” pokazują różne światy. Widzimy bohatera któremu szaman tuż po urodzeniu wskazuje datę śmierci. Poznajemy mieszkańców odległej wyspy, który podejmują próbę stworzenia utopijnego państwa. Ludzie, których spotykamy próbują podtrzymać swoją tradycję, historię swojego ludu, pieśni, smaki, język. Ale są i też tacy, którzy z tą tradycją próbują się zmierzyć z jej patriarchalnym podejściem do małżeństwa, z uprzedzeniami. – mówi Klara Bogusławska, autorka projektu i szefowa działu upowszechniania kultury filmowej w CKF.

Bohaterki i bohaterów cyklu „Za granicą, czyli w Polsce” łączy jedno – nieustająca próba znalezienia szczęścia w miejscu, w którym się znaleźli. „Islander” Stéphane Goël pokazuje, czym jest życie we wspólnocie. W „Liyanie” Aarona i Amandy Koop – dzieci z domu dziecka – poprzez warsztaty literackie, mierzą się ze swoją przeszłością. W wybitnym „Mustangu” Deniz Gamze Ergüven bohaterki odkrywają, czym jest siostrzeństwo, odkrywają, jak znaleźć miłość, jak rozumieć koncepcję rodziny w konserwatywnym świecie w liberalnych czasach. 

W cyklu „Za granicą, czyli w Polsce” na platformie VOD Warszawa zostaną pokazane:

Ajka, reż. Sergei Dvortsevoy (Rosja, Kazahstan)

Człowiek, reż. Yann Arthus-Bertrand (świat)

Dla Samy, reż. Waad Al-Khateab i Edward Watts (Syria)

Epicentrum, reż. Hubert Sauper (Kuba)

Islander, reż. Stéphane Goël (wyspy Robinsona Crusoe)

Kafarnaum, reż. Nadine labaki (Liban)

Kobieta, reż. Yann Arthus-Bertrand (świat)

Liyana, reż. Aaron i Amanda Koop (Suazi)

Mustang, reż. Deniz Gamze Ergüven (Turcja)

Nasza młodsza siostra, reż. Hirokazu Koreeda (Japonia)

Polująca z orłami, reż. Otto Bell (Kazahstan)

Seierranevada, reż. Cristi Puiu (Rumunia)

Smak Pho, reż. Mariko Bobrik (Polska, Wietnam)

Teheran Taboo, reż. Ali Soozandeh (Iran)

Umrzesz mając 20 lat (Egipt)

Walc z Baszirem (Liban)

 

O projekcie „Za granicą, czyli w Polsce”

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz OKO.press dzięki wsparciu udzielonemu przez miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Instytucji Kultury. 

Mijani przez nas na ulicach ludzie różnią się od nas swoją historią, pochodzeniem, narodowością, doświadczeniem i tradycjami. W ramach projektu „Za granicą, czyli w Polsce” chcemy uruchomić rozmowę o poznaniu, akceptacji i przyjaźni. Nauczyć się wymieniać historiami, korzystać z doświadczeń drugiego człowieka. – mówi Klara Bogusławska, kierowniczka działu upowszechniania kultury filmowej w CKF i autorka projektu. 

Patronat nad wydarzeniem objęło radio TOK FM.

 

 

wróć do listy