Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Kultura i opór. Bądźmy razem w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie
24-02-2023 18:00
|

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza w dniu 24 lutego o godz. 18:00 do udziału w Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór. Ponad trzydziestu artystów i myślicieli o międzynarodowej renomie wystąpi w dziesięciu europejskich miastach, by udzielić odpowiedzi na pytanie, jak pomóc Ukrainie i Europie wygrać wojnę kulturową, którą prowadzi z nimi Rosja. Dzień później, 25 lutego o 18:00 odbędzie się pokaz filmu „Syndrom Hamleta” oraz debata z udziałem gości. Film będzie dostępny też w dniach 24-25 lutego na platformie VOD Warszawa na terenie Europy. 

 

Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór to inicjatywa stowarzyszenia Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre! założonego przez 130 naukowców z całego świata oraz powstałego w 2016 roku w Paryżu stowarzyszenia L’Association Défense de la Démocratie en Pologne, które stoi na straży demokracji i walczy o prawa kobiet oraz uchodźców. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem wydarzenia w Warszawie. 

W rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, 24 lutego w dziesięciu miastach w Europie spotkają się intelektualiści, myśliciele, artyści i ludzie kultury, by dać wyraz swojej solidarności z narodem ukraińskim oraz udzielić odpowiedzi na pytanie, jak pomóc Ukrainie i  Europie wygrać wojnę kulturową, którą prowadzi z nimi Rosja. 

Spotkanie odbędzie się w godzinach 18:00-22:00, będzie transmitowane na żywo w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – w Studiu U20 (Aleje Ujazdowskie 20). Wstęp wolny. 

Udział w Forum potwierdzili: 

w Kijowie: Wołodymyr Jermolenko (pisarz); Zofia Andrukowycz (pisarka)
w Warszawie: Agnieszka Holland (reżyserka), Andrzej Seweryn (aktor, członek Comédie Française), Joanna Kos-Krauze (reżyserka i scenarzystka), Joanna Rożen-Wojciechowska (dyrektorka CKF) i Żenia Klimakin (dziennikarz)
w Krakowie: Oksana Zabużko (pisarka), Krystian Lupa (reżyser), Serhij Żadan (pisarz)
w Tbilisi: Guram Odisharia (pisarz), Beka Kurkhuli (pisarz)
w Sofii: Theodora Dimova (powieściopisarka), Yordan Eftimov (eseista)
w Bukareszcie: Mihaela Pop (filozofka), Vladimir Cretulescu (historyk); 
w Rzymie: Nicolas Martino (filozof i krytyk sztuki), Francesca Bellino (pisarka i dziennikarka)
w Madrycie: Esther Bendahan (pisarka); Juan Miguel Hernández León (architekt)
w Paryżu: Robin Renucci (dyrektor artystyczny La Criée w Marsylii), Marcel Bozonnet (aktor), Jonathan Littell (pisarz)
w Berlinie: Gerd Koenen (historyk), Camille de Toledo (pisarka)
dodatkowo: Sofi Oksanen, (powieściopisarka, Finlandia), Susan McReynolds, (filozofka, USA), Alex Villas Boas, (filozof, Portugalia), Jimmy Sudario Cabral, (filozof, Brazylia) 

Dzień później, 25 lutego o 18:00 w Studiu U20 odbędzie się debata i pokaz filmu dokumentalnego „Syndrom Hamleta” wyreżyserowanego przez Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego, który przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością.

Film zdobył uznanie krytyków i nagrody na MFF Locarno (Grand Pirx Semaine de la Critique) oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu polskiego 2022). 

Przed pokazem odbędzie się spotkanie pod tytułem "Jak zmieniło się społeczeństwo ukraińskie w ciągu ostatniego roku?”, w którym udział wezmą Żenia Klimakin - dziennikarz, zastępca redaktora czasopisma "Нова Польща", aktywista. Pracował dla Polskiego Radia, culture.pl, telewizji TVN i "1+1". Jego artykuły ukazywały się w National Geographic. Od 2009 roku mieszka w Warszawie, Switłana Oleszko - reżyserka, scenarzystka, założycielka i dyrektorka niezależnego Teatru Arabesky w Charkowie, Alina Makarczuk -  dziennikarka Ukraińska pracująca dla TVN24 oraz ESKA . Autorka książki o Olenie Zełeńskiej. Spotkanie poprowadzi Paulina Barańska - kulturoznawczyni z Centrum Mieroszewskiego.

Współorganizatorem spotkania jest producentka filmu Magdalena Kamińska i Balapolis, producent filmu.

Wstęp wolny! 

Dodatkowo film będzie dostępny nieodpłatnie na platformie VOD Warszawa z każdego kraju w Europie w dniach 24-25 lutego. Aby go obejrzeć, należy założyć sobie konto na https://vod.warszawa.pl. Rejestracja na platformie nie wiąże się z żadnymi kosztami dla użytkowniczek i użytkowników. 

O filmie:

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy.  

Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA, chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION, uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT, zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. OKSANA, jest aktorką politycznie zaangażowanego teatru a ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami.  

Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to, jakie wartości reprezentują, ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale, zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być? 

Od ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Katia, Sławik i Roman walczą w szeregach Ukraińskiej Armii. Znów są w piekle i walczą o swój kraj, o swoją wolność. Dzięki naszemu filmowi możemy na własnej skórze przeżyć, co to oznacza - mówi Elwira Niewiera, reżyserka filmu. 

wróć do listy