Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza dorosłych twórców i twórczynie do udziału w 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Program jest skierowany do filmowców, filmowczyń, artystek i artystów będących na początku swojej drogi twórczej oraz tych, dla których film dokumentalny jest nowym, interesującym obszarem: nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osób pracujących z dziećmi i młodymi ludźmi.
Program SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych pomaga rozwinąć swoją filmową ideę “od zera” do postaci projektu wraz z materiałami, które są niezbędne do pozyskiwania funduszy na film. Od września 2023 do maja 2024, podczas jedenastu spotkań warsztatowych i konsultacji, jego uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad pomysłem na film dokumentalny dla młodego widza, przechodząc etapy konkretyzowania tematu, poszukiwania bohatera lub bohaterów, tworzenia dokumentacji, przygotowania pakietu produkcyjnego (treatment, teaser, eksplikacja reżyserska, pitch-deck). Każde spotkanie będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaniem do wykonania między warsztatami. Tutorami programu będą Katarzyna Lesisz – reżyserka, autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018) nagrodzonego na IDFA (Konkurs Kids&Docs), Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, ekspertka edukacji opartej na empatii, reżyserka „Symfonii fabryki Ursus” i Maciej Cuske – polski reżyser filmów dokumentalnych („Wieloryb z Lorino”, „Antykwariat”), scenarzysta, operator i wykładowca akademicki.
W ramach programu odbędą się również spotkania i konsultacje z ekspertami filmowymi z Polski i z zagranicy (m.in. Meike Statema – Talents Development IDFA; Astrid Bussink – reżyserka „Wysłuchaj”; Ulla Haestrup – duńska ekspertka od filmów dokumentalnych dla młodej widowni; Eef Hilgers – reżyserka „Rozwód, od tego momentu wszystko się zmieniło”) oraz z psychologiem, a podczas ostatniej sesji pitching projektów przed młodą widownią. Nad procesem twórczym będzie czuwała producentka filmowa i autorka programu Karolina Śmigiel.
W maju 2024 odbędą warsztaty przygotowujące do finałowego pitchingu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity przed gronem ekspertów z branży filmowej z Polski i z zagranicy podczas jublieuszowego 5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni. Celem pitchingu jest znalezienie producentów dla filmów oraz innych partnerów. Aby to ułatwić, po prezentacjach organizujemy spotkania indywidualne. Projekty o największym potencjale mają szansę na nagrody. W ostatnich dwóch edycjach pula nagród wynosiła 9 000 zł.
Chcemy inspirować filmowców, instytucje filmowe, telewizje i platformy do wspierania i produkcji filmów dokumentalnych dla młodej widowni. Natomiast rodziców, pedagogów i nauczycieli – do wykorzystywania treści non-fiction i dokumentalnych jako przydatnego narzędzia w edukacji oraz rozwoju emocjonalnym dzieci i młodzieży. Zbudujmy razem świadomą publiczność jutra i zainspirujmy się nawzajem do dobrego życia opartego na empatii, szacunku do innych i wierze w naszą zdolność do przezwyciężania kryzysów – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki i szefowa działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Rekrutacja dorosłych uczestników i uczestniczek do programu trwa do 20 sierpnia 2023. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybrane 8 pomysłów. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy przewidują spotkania online, po których zostanie wyłoniona lista uczestniczek i uczestników. Udział w programie jest bezpłatny.
Zgłoś się do programu (dorośli twórcy i twórczynie):
W ramach programu SKOK W DOK filmowcy i filmowczynie rozwijali ponad 20 pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci i młodej widowni. Dwa z nich zostały już zrealizowane i miały swoją premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
W 2022 roku był to film „Pinki” Ewy Martynkien. Pinki to pies, który chce tylko znaleźć swojego człowieka i wyjść ze schroniska. Ceka, aż ktoś da mu dom. Jest spokojny, ale nie może powstrzymać ekscytacji, gdy tylko pojawia się perspektywa spaceru. Swoimi mądrymi oczami obserwuje zmiany, które zachodzą wokół niego. Sprawdzane są jego umiejętności i cechy charakteru.
Dokument jest dostępny bezpłatnie na platformie VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl/strona/1/produkt/vod/ea49b0ae-994b-46b6-9bc1-89b670878dae/pinki
W 2023 roku premierę miał film Agi Borzym „Dziewczyńskie historie”. Jagoda i Zuzia to koleżanki z osiedla. Spotykają się na skwerku. Czasem idą na lody albo plac zabaw. I zawsze mają dużo do obgadania. Bycie dziewczynką to szczególne doświadczenie, a one właśnie wkraczają w okres dojrzewania. Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. Pierwsza miesiączka – kiedy przyjdzie? Co będzie po niej inne? Dorośli nie zawsze potrafią dać wsparcie albo odpowiedź. A one coraz więcej widzą. Szkolne absurdy, niechciane zasady, dylematy do rozstrzygnięcia. Jagoda i Zuzia są świetnymi komentatorkami: przekorne, ironiczne, niezależne, wystraszone. Z wielkim apetytem na życie! Wprowadzają nas w dziewczyński świat. A każdy chłopak, który obejrzy film, będzie mógł wreszcie go poznać.
Filmy dokumentalne dla dzieci na platformie VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl/strona/dzieci
Przykładowe trailery filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży:
„Giovanni i jego wodny balet”, reż. Astrid Bussink
https://vimeo.com/111415449
„Yaren i słońce”, reż. Renate Raman, Joren Slaets
https://youtu.be/De2FEBAXswU
„Wysłuchaj”, reż. Astrid Bussink
https://vimeo.com/242718599
„Tiki Felixa”, reż. Mark Adam
https://youtu.be/rQq1C31Y7uE
Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez
Współfinansowanie: miasto stołeczne Warszawa, Fundusz Instytucji Kultury
Więcej informacji o programie SKOK W DOK i FORUM:
Kontakt:
skokwdok@ckf.waw.pl