Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Lato w kinie Tęcza
13-06-2023
|

 

Dziedziniec kina Tęcza na warszawskim Żoliborzu już po raz trzeci zmieni się w przestrzeń kultury filmowej. Tego lata mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli obejrzeć aż 9 filmów z udziałem Aliny Janowskiej, słynnej żoliborzanki, która w tym roku obchodziłaby 100. rocznicę urodzin. Dodatkowo Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – organizator wszystkich wydarzeń – wraz z partnerami zaprasza widzki i widzów w filmową podróż do Izraela, Senegalu i Ukrainy. W programie również spotkanie z Maciejem Karpińskim, autorem książki „Pan Andrzej. Portret z pamięci” oraz wystawa „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie”, która przybliży 100-letnią historię budynku obecnego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 i mieszczących się w nim inicjatyw. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Tegoroczny program wydarzeń plenerowych na dziedzińcu kina Tęcza (ul. Suzina 6) zainauguruje 22 czerwca (czwartek) o 19:00 spotkanie z Maciejem Karpińskim, autorem książki „Pan Andrzej. Portret z pamięci”, w której opowiada o swojej współpracy i przyjaźni z Andrzejem Wajdą, kreśląc – czasem sentymentalnie, a niekiedy z humorem – wyjątkowy portret wybitnego artysty widzianego z bliska, podczas pracy, w podróżach czy po prostu w życiu codziennym. To zarazem swoista relacja zza teatralnych kulis i z planów filmowych, opisująca od podszewki proces powstawania pamiętnych dzieł Mistrza, bogato ilustrowana jego rysunkami, szkicami i projektami oraz prywatnymi listami. Uzupełniają ją liczne fotografie, w większości publikowane po raz pierwszy. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy, Janusz Wróblewski. W jego trakcie będzie możliwość zakupu książki. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Zemsta”.

ROK ALINY JANOWSKIEJ

Decyzją żoliborskich radnych rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aliny Janowskiej, dlatego w każdy kolejny czwartek o 20:45 w kinie letnim będzie można obejrzeć filmy z jej udziałem.

Alina Janowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, była związana z Żoliborzem przez wiele lat. Od 1966 do 1980 roku należała do zespołu żoliborskiego Teatru Komedia, a w 1975 roku zamieszkała tu z mężem – architektem i szermierzem Wojciechem Zabłockim – w zaprojektowanym przez niego domu przy ul. Kaniowskiej na Żoliborzu Oficerskim. W czasie drugiej wojny światowej została oskarżona o udzielanie pomocy Żydom i aresztowana, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, a w wolnej Polsce zajmowała się działalnością społeczną.

29.06 (czwartek),  godz. 20:45 – „Podróż za jeden uśmiech”, reż. S. Jędryka

06.07 (czwartek),  godz. 20:45 – „Powrót”, reż. J. Passendorfer

13.07 (czwartek),  godz. 20:45 – „Cafe Rose / Stawka większa niż życie”, reż. A. Konic

20.07 (czwartek),  godz. 20:45 – „Poradnik matrymonialny”, reż. W. Haupe

27.07 (czwartek),  godz. 20:45 – „Dzięcioł”, reż. J. Gruza

03.08 (czwartek),  godz. 20:45 – „Zakazane piosenki”, reż. L. Buczkowski

10.08 (czwartek),  godz. 20:45 – „Spóźnieni przechodnie”, reż. G. Holoubek, J. Antczak

17.08 (czwartek),  godz. 20:45 – „Skarb”, reż. L. Buczkowski

24.08 (czwartek),  godz. 20:45 – „Ostatnia akcja”, reż. M. Rogalski

FILMOWA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

Kino letnie na dziedzińcu Tęczy w tym roku będzie działało również we wtorki. CKF we współpracy z partnerami zaprasza widzki i widzów na wyjątkowe pokazy filmów z Izraela, Senegalu i Ukrainy.

Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA

27.06 (wtorek),  godz. 20:45 – „Przepis na pikle”, reż. Michael Manasseri

Joey Miller jest królem imprezowiczów z Detroit, samotnym ojcem i tonącym w długach. Podczas jednego z jego ostatnich koncertów dziwaczny wypadek niszczy cały jego cenny sprzęt nagłaśniający. Ponieważ do bat micwy jego córki Julie pozostały tylko cztery tygodnie, jest gotów zrobić prawie wszystko, aby go zastąpić. W ostateczności zwraca się do swojego podejrzanego wujka Morty'ego, który zgadza się dać mu potrzebne 20 kawałków, ale pod jednym warunkiem: Joey musi ukraść ściśle tajny przepis swojej babci Rose na koszerne marynaty koperkowe.

4.07 (wtorek),  godz. 20:45 – „W poszukiwaniu izraelskiej kuchni”, reż. Roger Sherman

W poszukiwaniu kuchni izraelskiej” to portret Izraelczyków opowiedziany poprzez jedzenie. Pokazuje dosłowne oblicze kultury Izraela. Film przedstawia sylwetki szefów kuchni, kucharzy domowych, winiarzy i serowarów wywodzących się z ponad 100 kultur tworzących dzisiejszy Izrael – żydowskiej, arabskiej, muzułmańskiej, chrześcijańskiej, druzyjskiej. Bogata i ludzka strona historii ludzi wyłania się z ich kultury jedzenia.

11.07 (wtorek),  godz. 20:45 – „Abe gotuje”, reż. Fernando Grostein Andrade

Dwunastoletni Abe chce zostać szefem kuchni i łączyć ludzi poprzez gotowanie. Chłopiec porzuca więc letni obóz i zaczyna pracować z Chico - ulicznym kucharzem, który zachęca go do wychodzenia poza kulinarne przyzwyczajenia.

Festiwal Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA

Pokazy realizowane we współpracy z Instytutem Francuskim / Institut français de Pologne à Varsovie.

18.07 (wtorek),  godz. 20:45 – „Mandabi/The Money Over”, reż. Ousmane Sembene

Ousmane Sembene (1923-2007) był senegalskim reżyserem i pisarzem, uznawanym za ojca kina afrykańskiego, który w swojej twórczości poruszał tematy kolonializmu, nierówności społecznych i walki o niezależność. Jego film "The Money Order" z 1968 roku jest jednym z ważnych dzieł w historii afrykańskiego kina, ukazującym życie mieszkańców Senegalu w obliczu biurokracji i korupcji. To opowieść o prostym mężczyźnie, który próbuje zrealizować swoje marzenie, staje się metaforą walki jednostki z systemem.

25.07 (wtorek),  godz. 20:45 – „Black Girl”, reż. Ousmane Sembene

„Black Girl” to ikoniczny film z 1966 roku, wyreżyserowany przez Ousmane'a Sembene, który jest uznawany za kamień milowy w historii kina afrykańskiego. Film opowiada poruszającą historię młodej senegalskiej guwernantki, która wyjeżdża do Francji i doświadcza brutalnej wyzyskującej rzeczywistości ze strony swojej francuskiej pracodawczyni, odsłaniając przy tym głęboko zakorzenione nierówności rasowe i społeczne.

01.08 (wtorek),  godz. 20:45 – Zestaw filmów krótkometrażowych

„Afrique Sur Seine”, reż. Paulin Soumanou Vieyra

„Afrique sur Seine”, wyreżyserowany w 1955 roku przez trójkę afrykańskich twórców - Paula Soumanou Vieyrę, Mamadou Sarra i Jacquesa Mela Kane'a, to pionierski film dokumentalny, który eksploruje życie afrykańskiej społeczności w Paryżu, odkrywając ich doświadczenia migracji, tożsamości i dążenia do równości w obcym środowisku.

„Les Princes noirs de Saint-Germain-des-Prés”, reż. Ben Diogaye Beye

Film przedstawia historię czarnych intelektualistów i artystów z paryskiej dzielnicy Saint-Germain-des-Prés. Film podejmuje tematykę tożsamości, walki z rasizmem i wyrażania kulturowej różnorodności w środowisku, które często ignoruje głosy afrykańskiej diaspory.

„Meeting the Man: James Baldwin in Paris”, reż. Terence Dixon

Film dokumentalny, który przedstawia wybitnego pisarza i aktywistę Jamesa Baldwina podczas jego pobytu w Paryżu. Film eksploruje głębokie refleksje Baldwina na temat rasizmu, tożsamości i polityki, ukazując jego niezłomne zaangażowanie w walkę o równość i sprawiedliwość społeczną.

Ukraina! Festiwal Filmowy

08.08 (wtorek),  godz. 20:45 – „Szczedryk”, reż. O. Morhuneć-Isajenko

Historia trzech rodzin – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własna córkę. Film oparty jest na wspomnieniach Teresy, słynnej nowojorskiej piosenkarki, która została wtedy uratowana. Wspomina te wydarzenia w noc Bożego Narodzenia, czekając na lot do Jarosławy – Ukrainki, z którą wspólnie przeżyła wojnę. Jedyne, co zostało Teresie z tamtych czasów, to ukraińska pieśń – "Szczedryk". Teraz marzy o śpiewaniu go razem z Jarosławą.

15.08 (wtorek),  godz. 20:45 – „Moje myśli są ciche”, reż. A. Lukich

Vadym to dwudziestopięcioletni muzyk i realizator dźwięku, który marzy, aby opuścić rodzinne strony i zamieszkać za granicą. Nie dość, że trudno mu wiązać koniec z końcem, to jeszcze okazuje się, że potrzebuje drogiego zabiegu dentystycznego. Po wielu eksperymentach w życiu zawodowym i prywatnym, otrzymuje szansę na lepsze życie w Kanadzie. Aby otrzymać dobrze płatną pracę w branży gier komputerowych, musi jedynie nagrać dźwięki karpackich zwierząt, bardziej umęczonych od tych szczęśliwych z Kanady. Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że głównym kompanem jego podróży będzie jego matka Galia.

22.08 (wtorek),  godz. 20:45 – „Dom Słowo. Niedokończona powieść”, reż. T. Tomenko

Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złota era ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Wołodymyr Akimow. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces. „Dom ‘Słowo’” to historia ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.

wróć do listy