Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Halo, kino Tęcza! Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego
|


Tego lata już po raz trzeci dziedziniec modernizowanego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamieni się w kino plenerowe. W każdy czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów Janusza Majewskiego. We wtorki tradycyjnie będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali: Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp wolny. Wydarzeniem otwarcia 27 czerwca o 19:00 będzie spotkanie o Januszu Majewskim połączone z wernisażem wystawy „Chciałem, aby każdy mój film był inny” oraz pokazem filmów „Jazz Outsider” i „Jazz in Poland”.

Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.

Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.

W czwartek 27 czerwca o 19:00 na dziedzińcu kina Tęcza odbędzie się wyjątkowe spotkanie z udziałem gości. Ciepły czerwcowy wieczór wypełni opowieść o reżyserze – o tym, jakim był człowiekiem i reżyserem, jak wyglądała praca na planach jego filmów, o czym były jego filmy – co go interesowało, czemu poświęcał swoje artystyczne wysiłki. Spotkanie poprowadzi dziennikarka, Magda Juszczyk.

Tego dnia będzie można obejrzeć również wystawę plenerową „Chciałem, aby każdy mój film był inny”, na której zostaną zaprezentowane plakaty filmowe, werki i kadry z filmów, które znalazły się w programie tegorocznego cyklu „Halo, kino Tęcza”. Na zakończenie wieczoru zostaną pokazane dwa filmy:

„Jazz Outsider” (2022)

Film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50/60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

„Jazz in Poland” (1964)

Odcinek specjalny niemieckiego programu telewizyjnego „Jazz – gehört und gesehen” gościnnie zrealizowany w Warszawie. Program pod tytułem „Jazz in Poland” prezentował dokonania najważniejszych wykonawców krajowej sceny jazzowej.

Inne filmy Janusza Majewskiego będą pokazywane w kolejne czwartki aż do końca sierpnia.

We wtorki organizatorzy zapraszają na pokazy zaprzyjaźnionych festiwali filmowych. W ramach współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida" zostanie zaprezentowana filozoficzna komedia o absurdach i mocy wiary „Restauracja bez nazwy” produkcji niemieckiej. Festiwal Afrykamera zabierze widzów w podróż po Wybrzeżu Kości Słoniowej, Senegalu i Burkina Faso – w programie znalazły się taki filmy jak „A nous deux, France! Femme noire, femme nue”, „Concerto pour un exil” czy „Samba Traoré”. Ukraina! Festiwal Filmowy pokaże kilka filmów nowego kina ukraińskiego: „Do You Love Me”, „Smak wolności”, „Ja, Pobieda i Berlin” czy „Lekcja tolerancji”.

Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00. Wstęp wolny.

► Pełen program pokazów
 

CO DALEJ Z KINEM TĘCZA?

Po wielomiesięcznym wysiłku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zakończyło prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza i otrzymało pozwolenie na budowę. Od momentu jego budowy w 1929 roku – jako kotłowni centralnego ogrzewania dla osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – kino Tęcza przeszło przez liczne zmiany i transformacje, a teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii, by stać się kulturalnym sercem Żoliborza. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac budowlanych oraz inżyniera kontraktu. Otwarcie budynku kina Tęcza planowane jest na 2027 rok. 

Nowe kino Tęcza nie będzie jedynie miejscem projekcji filmów, lecz także centrum kulturalnym, w którym odbywać się będą różnorodne wydarzenia, takie jak wystawy, koncerty, spotkania autorskie czy warsztaty. Funkcjonalne foyer oraz dziedziniec latem staną się miejscem spotkań i interakcji dla mieszkańców Żoliborza i wszystkich miłośników kultury.

Kino Tęcza będzie również otwarte na współpracę z lokalnymi artystami i twórcami, oferując im przestrzeń do prezentacji swoich dzieł, przedsięwzięć oraz organizacji wydarzeń artystycznych. Współpraca z lokalnymi talentami wpisuje się w filozofię kina Tęcza jako miejsca otwartego na lokalną społeczność i wspierającego rozwój kulturalny dzielnicy. 


wróć do listy