Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
„Świadkowie_44” zapowiedź wystawy w Studio U20 oraz na VOD Warszawa
|

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na wystawę „Świadkowie_44”, której zapowiedź można oglądać na ekranie w Studio U20 w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz na platformie VOD Warszawa. Wystawa fotografii autorstwa Maria Eriksson zostanie oficjalnie otwarta już 12 sierpnia w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. 

Zwykli niezwykli. Tacy są bohaterowie projektu fotografki Marii Eriksson „Świadkowie_44”, mieszkańcy Warszawy, powstańcy. Kierowała nimi potrzeba walki o własną tożsamość, o miejsce, które jest ich domem i konieczność walki o przyszłość dla ich bliskich. Maria Eriksson przygląda się ich relacja z Warszawą i - patrząc szerzej - z Polską.

Będąc tak blisko konfliktu, który dzieje się dziś tuż za naszą granicą bardzo często zadajemy sobie pytania: Czy nasza wolność jest zagrożona? Jak bardzo jesteśmy przywiązani do miejsca, w którym żyjemy? Czy bylibyśmy w stanie je porzucić, czy razcej zdecydowalibyśmy się walczyć o nie? Czy Warszawa, Polska to mój dom, który będę chronić? Czy zdobyłbym się na taką odwagę?

W momencie wybuchu II Wojny Światowej powstańcy byli zwykłymi mieszkańcami stolicy. Poprzez czarno-białe fotografie, wystawa „Świadkowie_44”, przybliża ich sylwetki współczesnym warszawiakom i warszawiankom. Autorką zdjęć jest Maria Eriksson. Swoich bohaterów fotografuje podczas rozmowy, starając się uchwycić ulotny moment pomiędzy tym, jak przyjmują pozę przed obiektywem aparatu a reakcją na pytanie o wspomnienia, które są jednym z głównych motywów projektu. Atorce zdjęć zależało, by sportretować tych (nie)zwykłych mieszkańców Warszawy tak, jakby opowiadali o codzienności, a nie o trudzie walki o niepodległość. Ich niezwykłe, ale i okrutne opowieści stanowią pomost między przeszłością a teraźniejszością wciąż doświadczającą konfliktów zbrojnych.

Maria Eriksson próbuje dociec, co pokierowało bohaterów projektu w stronę walki. Czy była to chęć ocalenia własnej tożsamości, miejsca będącego domem czy perspektyw na przyszłość ich bliskich? Gdy dziś zastanawiamy się czy nasza wolność jest zagrożona, te pytania wciąż wydają się być bardzo aktualne. I pokazują, że podejmując takie decyzje kierujemy się uczuciami i emocjami. Mimo trudnych decyzji i doświadczeń, bohaterowie wystawy nie opuścili Warszawy. Stali się nierozerwalną częścią stolicy - tworząc ją, będąc świadkami jej nieustających zmian. Maria Eriksson nie pokazuje jedynie wpływu wojny na mieszkańców Warszawy oraz ich losów. Portretuje również postawy ludzkie, zaangażowanie, oddanie, przywiązanie i miłość do miasta, które bezpośrednio przełożyły się na jego dzisiejszy kształt. Tym samym Warszawa jawi się jako drugi, niewidzialny bohater wystawy „Świadkowie_44”. 

Patronat honorowy: Muzeum Powstania WarszawskiegoCentrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Organizatorzy: Żoliborski Dom KulturyDzielnica Żoliborz m.st. WarszawyDom Powstańców WarszawskichCAM NowolipieStowarzyszenie Monopol Warszawski

Darczyńcy: fundacja PKO Banku PolskiegoPomoc dla Weterana

Partnerzy: Canon, Televisor, Studio Tęcza, Hotel Ibis Stare Miasto, Jasna Sprawa Studio

Patroni medialni: KMag

 

„Świadkowie_44”
Fort Sokolnickiego
ul. Stefana Czarnieckiego 51 w Warszawie
12-26 sierpnia 2024
Więcej informacji ► w wydarzeniu na Facebooku

 

wróć do listy