Zapraszamy do Studia U20 na dyskusję z okazji premiery nowego numeru czasopisma „Ekrany” oraz pokaz filmu „Przyjaciel wesołego diabła” (1986), w reżyserii Jerzego Łukaszewicza.
Dziecięca i nastoletnia widownia to jedna z najwierniejszych grup odbiorczych. Choć kierowana jest do niej coraz większa część repertuaru, a wiele filmów dziecięcych staje się frekwencyjnymi przebojami, stosunkowo rzadko pojawiają się one w filmoznawczych dyskusjach, krytycznofilmowych omówieniach czy kinofilskich rankingach. Z tego powodu chcielibyśmy porozmawiać o kinie dla młodszych widzów – jego statusie w szeroko pojętej kulturze filmowej, tendencjach w najnowszym polskim kinie dla dzieci i młodzieży czy edukacyjnych kontekstach, w których tak często się je umieszcza. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”, Miłosz Stelmach.
Po rozmowie zapraszamy na pokaz filmu „Przyjaciel wesołego diabła” w reżyserii Jerzego Łukaszewicza, kultowego polskiego filmu dla dzieci z 1986 roku. Ekranowe przygody Janka i diabła Piszczałki to adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego. Autorem scenografii jest natomiast wielokrotnie nagradzany reżyser i twórca animacji Piotr Dumała. Sprawdzimy, jak odbiera się ten film dzisiaj i czy taki diabeł straszny, jak go ucharakteryzowali.
PREMIERA NAJNOWSZEGO NUMERU CZASOPISMA „EKRANY”
8 PAŹDZIERNIKA 2024 (wtorek)
18:00 – 19:00 dyskusja
19:00 – 20:40 pokaz filmu „Przyjaciel wesołego diabła”
W dniu wydarzenia na stronie ► ekrany.org.pl oraz ► vod.warszawa.pl ukażą się premierowo dwa teksty z najnowszego numeru „Ekranów”.
Gościnie:
Agnieszka Dąbrowska – autorka książek i scenariuszy: „Za duży na bajki” I, II, III, dwóch sezonów serialu, krótkiego metrażu (30 Minut Munka), seriali w developmencie i filmów pełnometrażowych w preprodukcji. Konsultantka i script doctorka kilku scenariuszy filmów dla dzieci i młodzieży. Obecnie wszystkie w produkcji. Wielokrotna finalistka i laureatka konkursów scenariuszowych (Script Pro, Script Wars, Trzy Korony), dwukrotna stypendystka PISF, nominowana do nagrody im. Machulskiego i nagrodzona Jantarem od Stowarzyszenia Twórczyń Filmowych.
Joanna Żak – programerka i producentka festiwali filmowych, obecnie związana z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Pracowała dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Festiwalu Prowincjonalia, prowadziła autorskie projekty: Kinoranek i Kino Orbis Pictus. Joanna jest absolwentką programu NEXT WAVE na Die Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin. Wykładowczyni w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Była również członkinią jury i prelegentką na wielu festiwalach filmowych i konferencjach branżowych.
Katarzyna Ślesicka – zastępczyni dyrektorki ds. Merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, dyrektorka organizowanego przez CKF Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, producentka filmowa („Vika!” reż. Agnieszka Zwiefka, 2023, „Nie jesteś sama” reż. Karolina Domagalska, 2024). Współautorka programu DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu wspierającego i promującego twórców i producentów filmów dokumentalnych, organizowanego cyklicznie przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego od 2015 roku oraz IMPAKT Producers’ Lab. W latach 2005-2015 dyrektorka zarządzająca i członkini zarządu Wajda School& Studio. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej przyznającej Orły, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Prowadzący:
Miłosz Stelmach – filmoznawca, krytyk, tłumacz. Redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej „Ekrany” . Adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, gdzie uczy historii kina. Autor książki „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino” (2020).
WSPÓŁORGANIZATOR:
Czasopismo „Ekrany”
WSTĘP WOLNY ► pobierz bezpłatną wejściówkę
Sprawdź ► szczegóły wydarzenia na FB
STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa