Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
PANEL: „ANDRZEJ WAJDA – ARTYSTA, OBYWATEL. CO MÓWIĄ NAM ARCHIWA TVP? DYSKUSJA W STREFIE REKO NA 49. FPFF W GDYNI
|

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zapraszają na wyjątkowy panel dyskusyjny poświęcony twórczości Andrzeja Wajdy, jednego z najważniejszych polskich reżyserów. Wydarzenie odbędzie się 27 września o 16:00 w Strefie Rekonstrukcji Cyfrowej TVP przy Placu Grunwaldzkim w ramach 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spotkanie będzie okazją do spojrzenia na twórczość reżysera z perspektywy niezwykle bogatych archiwów, które dziś stanowią kluczowe źródło wiedzy o jego spuściźnie.

Jak identyfikował się Andrzej Wajda? Jak widział sam siebie, jak się określał? Jaką rolę odgrywał wśród młodych ludzi i czego chciał ich nauczyć? Jaki wpływ starał się wywrzeć na społeczeństwo? Wreszcie – jaką rzeczywistość tworzył w swoich filmach?

Między innymi na te pytania odpowiedzi poszukają osoby uczestniczące w panelu: Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Zuzanna Solakiewicz, autorka filmów dokumentalnych, reżyserka i scenarzystka, filmoznawczynie Izabela Wyciszkiewicz i Julia Bachman, a także Kuba Mikurda, reżyser, badacz filmu, psycholog i filozof. Kluczem do ich wystąpień będą odwołania do materiałów dostępnych w archiwach TVP i pokazy ich fragmentów. Spotkanie poprowadzi Dagmara Molga.

PANELISTKI I PANELIŚCI:

JOANNA ROŻEN-WOJCIECHOWSKA zabierze publiczność na wycieczkę w czasie tropem hasła „WAJDA – OBYWATEL”. W 2026 roku przypada setna rocznica urodzin reżysera „Człowieka z żelaza”. Dla dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to idealny moment, aby przyjrzeć się dokonaniom patrona CKF z różnych perspektyw. W swoim wystąpieniu szczególny nacisk położy na postawę społeczną Wajdy i jego wyobrażenie o kulturotwórczej roli inteligencji, której często zarzucał, że nie sprostała wyzwaniom swoich czasów. Opowie też o motywach, takich jak wolność słowa i propaganda, wolność i zniewolenie, a także o roli telewizji i środków masowego przekazu, bo właśnie o tym mówiły filmy Wajdy, ale też tego dotyczyła jego działalność społeczna i polityczna po ‘89 roku.

 O „CZŁOWIEK Z ARCHIWUM” w swoim wystąpieniu opowie KUBA MIKURDA. A jego opowieści o archiwaliach towarzyszyć będzie prezentacja specjalnie zmontowanego filmu, bazującego na materiałach źródłowych.

IZABELA WYCISZKIEWICZ przyjrzy się metodom pracy „WAJDA – REŻYSER”. Przez pryzmat archiwaliów pokaże jego opowieść o własnej twórczej drodze, podejmowanych tematach i obowiązkach, które czuł jako artysta (m.in. konieczność oddania głosu ofiarom wojny).

Z kolei JULIA BACHMAN skonfrontuje „MIT WAJDY” z jego wizerunkiem, który wyłania się z archiwów TVP. Czy człowiek, któremu przypięto łatkę „polskiego reżysera narodowego”, autor ponadczasowych i uniwersalnych dzieło to ta sama charyzmatyczna, ciepła i nastawiona na dialog z młodymi twórcami i widzami postać uchwycona w wywiadach przez telewizyjne kamery.

Spotkanie przypieczętuje wystąpienie dokumentalistki ZUZANNY SOLANKIEWICZ, która na przykładzie prezentowanych archiwów o Andrzeju Wajdzie opowie o tworzeniu narracji, reinterpretacji i kreacji artystycznej, jaką daje twórcy praca z archiwami oraz przedstawi koncepcję filmu – eseju pod tytułem „WAJDA – OBYWATEL”, nad którym pracują w duecie z Joanną Rożen-Wojciechowską.


Wydarzenie skierowane jest nie tylko do twórczyń i twórców filmowych, którzy pragną pracować z archiwami, a także czerpać inspiracje z dorobku Wajdy. Organizatorzy zapraszają na nie również studentki i studentów szkół filmowych, osoby reprezentujące instytucje kulturalne, artystyczne i edukacyjne, gości Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz mieszkańców Trójmiasta zainteresowanych materiałami archiwalnymi, ich dostępnością oraz możliwością ich wykorzystywania. Dodatkowo, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z Telewizją Polską chcą zachęcić młode pokolenie reżyserek i reżyserów do rozpoznania i reinterpretacji twórczości i dokonań Andrzeja Wajdy, z myślą o przygotowaniach do obchodów roku 2026 – roku Andrzeja Wajdy.


Wstęp wolny!

27 września, godzina 16:00
Strefa Rekonstrukcji Cyfrowej TVP / Plac Grunwaldzki / Gdynia
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

wróć do listy