Telewizja Polska rozpoczyna konkurs „Ziemia obiecana” dla studentek i studentów publicznych uczelni filmowych i artystycznych. Celem inicjatywy jest wspieranie rozwoju młodych filmowczyń i filmowców oraz promocja ich twórczości. Każdy z projektów zakwalifikowanych do finału konkursu otrzyma od Telewizji Polskiej 250 tys. złotych na realizację. Łączna pula nagród wynosi ponad 3 miliony złotych. Zgłoszenia można nadsyłać już od 1 października. Partnerem merytorycznym konkursu jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, inicjator Roku Andrzeja Wajdy 2026.
– Jako Telewizja Polska mamy ogromny wkład w rozwój polskiej kinematografii. Na przestrzeni lat wyprodukowaliśmy wiele kultowych filmów. Istotnym elementem naszej misji nadawcy publicznego jest też wspieranie młodych twórców. Konkurs „Ziemia obiecana” powstał po to, by w bardzo wymierny sposób pomóc zdolnym studentkom i studentom szkół filmowych w rozwijaniu ich pasji i umiejętności oraz zrobieniu pierwszego kroku na drodze do własnego filmu. Liczymy na to, że nasza inicjatywa podaruje rodzimej kinematografii nowych wybitnych reżyserów i reżyserki, scenarzystów i scenarzystki oraz producentów i producentki, a widzom dostarczy wiele satysfakcji z oglądania ich filmów – mówi Tomasz Sygut, dyrektor generalny Telewizji Polskiej.
Do konkursu mogą zgłaszać się trzyosobowe zespoły studentek i studentów składające się z producenta, reżysera i scenarzysty. Zgłoszenie powinno zawierać gotowy scenariusz oraz synopsis lub treatment krótkometrażowego filmu (20-40 minut). W pierwszym etapie (od 1 października 2024 do 31 marca 2025 roku) Telewizja Polska wyłoni 24 scenariusze, które przejdą do kolejnej fazy. W drugim etapie (1-30 czerwca 2025) zespoły będą musiały uzupełnić swoje projekty o dodatkowe materiały, a jurorzy wybiorą 12 scenariuszy, które trafią do ostatniego etapu. Zespoły, które przejdą do finału do końca 2025 roku będą miały czas na realizację filmu na podstawie swojego scenariusza i otrzymają na ten cel 250 tys. zł.
Najlepszy film konkursu „Ziemia obiecana” poznamy 31 stycznia 2026 roku – w setną rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy i 10 lat po śmierci reżysera. Jego autorzy otrzymają od Telewizji Polskiej wsparcie w promocji, emisji i dystrybucji filmu. Dodatkowa nagroda w wysokości 300 tys. zł. trafi do uczelni, na której studiują twórcy zwycięskiej produkcji.
– Konkurs „Ziemia obiecana” jest ważnym wydarzeniem zbliżającego się Roku Andrzeja Wajdy. Telewizja publiczna jest naturalnym miejscem do upowszechniania jego filmów i wiedzy o nim, przybliżania jego sylwetki, przekonań, wartości i prezentowania jego postawy. Andrzej Wajda powiedział: „Kiedyś ja wiedziałem, kto siedzi na widowni. Siedzieli tacy sami ludzie jak ja. Dzisiaj siedzą jacyś inni ludzie. Jacy? Chciałbym ich rozumieć, chociaż z drugiej strony widzę, jak wspaniali reżyserzy, jak wspaniali mistrzowie kina odchodzą, jak przestają robić filmy. Dlatego, że nie mogą się porozumieć z widownią, że widownia nie przychodzi do kina”. Zostaliśmy partnerem konkursu, ponieważ uważamy, że potrzebni nam są młodzi reżyserzy i młode reżyserki, aby podtrzymać kulturotwórczą sztafetę pokoleń. Dzięki temu publiczność wróci do kin – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu można znaleźć stronie ziemiaobiecana.tvp.pl.