Na warszawskim Żoliborzu, przy placu Wilsona - na ścianie budynku przy ulicy Mickiewicza 27 - odsłonięto mural z wizerunkiem Marka Hłaski. Pisarz został w ten sposób na trwale przypomniany stolicy i jej mieszkańcom, w 90. rocznicę urodzin, w Roku Hłaski, który ustanowił Sejm RP. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w samo południe, w środę 16 października.
Mural ma wysokość czterech pięter i powstał w centrum Starego Żoliborza. Hłasko był związany z tą dzielnicą, gdyż tu mieszkał (przy Mickiewicza 17), a pobliski Marymont stał się bohaterem wielu jego opowiadań. Rok 2024 roku jest wyjątkowy, bo przypada w nim 90. rocznica urodzin i 55. rocznica śmierci Hłaski. Z tej okazji Sejm RP ustanowił ten rok Rokiem Marka Hłaski. W związku z tym wydarzeniem entuzjaści jego twórczości postanowili zorganizować inicjatywę, która zacęci kolejne pokolenia do odczytywania prozy Hłaski na nowo.
Inicjatorem powstania muralu jest Fundacja Pamięci Marka Hłaski. To inicjatywa powstała w tym roku, a jej fundatorami są Janusz Dorosiewicz, architekt i społecznik, Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy, oraz Marcin Żukowski, przedsiębiorca i społecznik. Obaj panowie są związani z Hłaską od lat, gdyż już w 2009 roku wspólnie organizowali obchody 40. rocznicy jego śmierci, zwieńczone odsłonięciem nowego nagrobka pisarza na Powązkach. Dziś postanowili wrócić do Hłaski i wpisać go na trwałe w pamięć i materialną strukturę dzielnicy, z którą był związany. Mural to początek działalności Fundacji. Jej kolejne projekty będą związane z promocją literatury polskiej, filmu i kultury. Fundacja ma wsparcie spadkobierców Hłaski w osobie Agnieszki Czyżewskiej, kuzynki pisarza. W prace Fundacji są również zaangażowani ludzie kultury i sztuki - przewodniczącym Rady Fundacji jest pisarz i dziennikarz Michał Komar (wiceprzewodniczący Zarządu ZAiKS), a w skład Rady wchodzą m.in. dr Kamila Sowińska (wybitna badaczka twórczości Hłaski z Uniwersytetu Wrocławskiego), Janusz Anderman (pisarz, autor tekstów o Hłasce), Maciej Jarkowiec (dziennikarz i pisarz zajmujący się popkulturą i USA) oraz Andrzej Kalitowicz (promotor kultury, przedsiębiorca i kierowca rajdowy).
Mural udało się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji PZU, ZAiKS, Żoliborskiej Fundacji Promocji Kultury - 44ART, wydawnictwa NEWHOMERS oraz wydawnictwa nagle.
Partnerem projektu jest EMPIK, którego salon znajduje się obok muralu oraz Wspólnota Mieszkaniowa Mickiewicza 27, która użyczyła ściany budynku.
Projekt muralu wykonało bakcyl studio.