Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Mural z wizerunkiem Marka Hłaski odsłonięty na warszawskim Placu Wilsona
16-10-2024
|

Na warszawskim Żoliborzu, przy placu Wilsona - na ścianie budynku przy ulicy Mickiewicza 27 - odsłonięto mural z wizerunkiem Marka Hłaski. Pisarz został w ten sposób na trwale przypomniany stolicy i jej mieszkańcom, w 90. rocznicę urodzin, w Roku Hłaski, który ustanowił Sejm RP. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w samo południe, w środę 16 października. 

Cztery piętra Marka Hłaski

Mural ma wysokość czterech pięter i powstał w centrum Starego Żoliborza. Hłasko był związany z tą dzielnicą, gdyż tu mieszkał (przy Mickiewicza 17), a pobliski Marymont stał się bohaterem wielu jego opowiadań. Rok 2024 roku jest wyjątkowy, bo przypada w nim 90. rocznica urodzin i 55. rocznica śmierci Hłaski. Z tej okazji Sejm RP ustanowił ten rok Rokiem Marka Hłaski. W związku z tym wydarzeniem entuzjaści jego twórczości postanowili zorganizować inicjatywę, która zacęci kolejne pokolenia do odczytywania prozy Hłaski na nowo. 

Inicjatorem powstania muralu jest Fundacja Pamięci Marka Hłaski. To inicjatywa powstała w tym roku, a jej fundatorami są Janusz Dorosiewicz, architekt i społecznik, Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy, oraz Marcin Żukowski, przedsiębiorca i społecznik. Obaj panowie są związani z Hłaską od lat, gdyż już w 2009 roku wspólnie organizowali obchody 40. rocznicy jego śmierci, zwieńczone odsłonięciem nowego nagrobka pisarza na Powązkach. Dziś postanowili wrócić do Hłaski i wpisać go na trwałe w pamięć i materialną strukturę dzielnicy, z którą był związany. Mural to początek działalności Fundacji. Jej kolejne projekty będą związane z promocją literatury polskiej, filmu i kultury. Fundacja ma wsparcie spadkobierców Hłaski w osobie Agnieszki Czyżewskiej, kuzynki pisarza. W prace Fundacji są również zaangażowani ludzie kultury i sztuki - przewodniczącym Rady Fundacji jest pisarz i dziennikarz Michał Komar (wiceprzewodniczący Zarządu ZAiKS), a w skład Rady wchodzą m.in. dr Kamila Sowińska (wybitna badaczka twórczości Hłaski z Uniwersytetu Wrocławskiego), Janusz Anderman (pisarz, autor tekstów o Hłasce), Maciej Jarkowiec (dziennikarz i pisarz zajmujący się popkulturą i USA) oraz Andrzej Kalitowicz (promotor kultury, przedsiębiorca i kierowca rajdowy). 

Mural udało się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji PZU, ZAiKS, Żoliborskiej Fundacji Promocji Kultury - 44ART, wydawnictwa NEWHOMERS oraz wydawnictwa nagle. 

Partnerem projektu jest EMPIK, którego salon znajduje się obok muralu oraz Wspólnota Mieszkaniowa Mickiewicza 27, która użyczyła ściany budynku.

Projekt muralu wykonało bakcyl studio. 

wróć do listy