Już 21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej. Pokazy oraz wydarzenia towarzyszące potrwają do 27 października. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem festiwalu i w swojej siedzibie gościć będzie kilka wydarzeń towarzyszących.
Pierwsze z wydarzeń odbędzie się we wtorek 22 października o godz.14:00. Będzie to panel producencki pt. „KOPRODUKCJA POLSKO-UKRAIŃSKA. POTENCJAŁ, WYZWANIA I ZAGROŻENIA W CZASACH WOJNY”. Podczas spotkania w Studiu U20 porozmawiamy o tym co stoi za tym procesem. Synergia twórcza? Łączenie potencjałów produkcyjnych? Poszerzanie grona odbiorców? A może strach potencjalnych koproducentów przed wojną? Podczas panelu dyskusyjnego ukraińscy i polscy producenci oraz dystrybutorzy filmowi będą dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stojących przed polsko-ukraińskimi koprodukcjami w czasach wojny hybrydowej. Omówione zostaną zarówno zrealizowane projekty, jak i te będące w fazie produkcji.
Celem panelu jest analiza dotychczasowych doświadczeń w produkcji wspólnych projektów koprodukcyjnych, analiza problemów produkcyjnych i sposobów ich rozwiązania. Omówiony zostanie również potencjał dystrybucyjny polsko-ukraińskich projektów. Wśród panelistów będą przedstawiciele instytucji państwowych, dystrybutorzy oraz ukraińscy i polscy producenci z prywatnych i państwowych wytwórni filmowych.
Wstęp wolny
W środę 23 października o 18:00 zapraszamy na płatne warsztaty śpiewu ludowego, które poprowadzą członkinie etno-zespołu Monysto – wokalistki Yelyzaveta Kostrub i Iwanna Mazurenko oraz bandurzystka Diana Poliszczuk. Zespół Monysto powstał w 2022 roku przy wsparciu Domu Ukraińskiego w Warszawie. Tworzą go dwie wokalistki, bandurzystka, dwóch gitarzystów, perkusista i akordeonista. Artyści wykonują zarówno utwory autentyczne, jak i covery w stylu etnicznym. Folklor to pasja każdego członka zespołu, dlatego są szczęśliwi, że mogą popularyzować ukraińską kulturę i tradycje poza granicami Ukrainy.
Uczestnicy warsztatów będą mogli opanować ćwiczenia oddechowe, nauczyć się śpiewów i posłuchać gry na bandurze, czyli jednym z najstarszych ukraińskich instrumentów ludowych, który ma aż 64 struny i wyjątkową barwę dźwięku. Melodie wykonywane na bandurze oddają piękno muzyki ukraińskiej. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z 5 utworami ludowymi, dowiedzą się, jak i kiedy te pieśni były wykonywane. W piosenkach ludowych można znaleźć wszystkie aspekty codziennego życia, zwyczajów, wierzeń, historie miłosne, nostalgię i smutek. Pieśni pomagały przetrwać trudne czasy, przywoływać wiosnę, podziękować za dobre żniwa. Dziś ważne jest, aby o tych tradycjach pamiętać, zachować je i przekazywać następnym pokoleniom. Śpiew ludowy pomoże zanurzyć się w świat tradycji ukraińskiej i histori, ale też przywróci spokój ducha, zrównoważy stan emocjonalny i uwolni negatywne emocje.
Wstęp: 20 zł
► Informacje o wydarzeniu i biletach
Warsztaty z robienia LALKI-MOTANKI z tkaniny „Lalka dobrych wieści”, które odbędą się w niedzielę 27 października o 11:30, poprowadzi Natalia Żebryk – arteterapeutka, trenerka umiejętności społecznych, liderka grupy arteterapeutycznej dla kobiet w Warszawie, która ma ponad 13-letnie doświadczenie pracy w prowadzeniu zajęć grupowych. Dzieci z rodzicami i opiekunami będą mogli spędzić wspólny kreatywny czas w ukraińskim stylu. W ciągu dwóch godzin każdy zrobi „Lalkę dobrych wieści”. Jej powstanie opiera się na ukraińskich tradycjach wyrobu nakręcanych lalek. Ważne, aby lalka była starannie wykonana techniką nawijania, bez użycia igieł i szycia. Użycie naturalnych materiałów, jasnych kolorów i czerwonych nici ma charakter symboliczny. Lalka-motanka to nie tylko zabawka, ale symbol ukraińskiej kultury, który przekazuje mądrość i siłę przodków. Podczas warsztatów dzieci nauczą się własnoręcznie tworzyć tę oryginalną lalkę, korzystając z danych technik, a także dowiedzą się więcej o jej symbolice i znaczeniu.
Wstęp: 20 zł
► Informacje o wydarzeniu i biletach
W niedzielę 27 października o godz. 14:00 rozpocznie się debata pt. „DEZINFORMACJA – AGRESJA WOBEC PRZESTRZENI PUBLICZNEJ JAKO NARZĘDZIE PROWADZENIA WOJNY PRZEZ ROSJĘ”. Dezinformacja nie jest zjawiskiem nowym – rozpowszechnianie fałszywych informacji, plotek, manipulacje to broń psująca przestrzeń publiczną. Nawet prawdziwe cząstki informacji mogą działać wbrew interesowi społecznemu, jeśli podane są w fałszywym kontekście. Obronną tarczą jest tu myślenie krytyczne i rzetelne sprawdzanie źródeł informacji, ale najlepszym rozwiązaniem byłby powszechny program edukacji cyfrowej. Zaproszeni goście porozmawiają o wpływie dezinformacji na polaryzację postaw w polskim społeczeństwie, wzmaganie niechęci wobec uchodźców, a także kreowanie zmanipulowanych konfliktów i podważanie zaufania do instytucji demokratycznych jako element strategii Rosji wymierzonej przeciwko Europie. Moderatorką debaty będzie Anna Łazar – kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo w ramach Gdańsk Miasto Literatury, autorka tekstów, tłumaczka (m.in. Ilya Kaminsky, Republika Głuchych, wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie 2023, Oksana Zabużko, Planeta Piołun, wyd. Agora, 2022, Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki, wyd. Fundacja Katarzyny Kozyry 2020), redaktora książki o sztuce Aleksandry Kubiak Zrobię serce, wyd. BWA Zielona Góra, 2022. Pracowała w dyplomacji publicznej w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021-2022). Członkini zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN, członkini polskiej sekcji AICA.
Wstęp wolny
W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie blisko 70 filmów, w tym najnowsze ukraińskie produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także tytuły nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Filmy oceni profesjonalne jury, w skład którego wejdą eksperci filmowi z Polski i Ukrainy. Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje trzy główne sekcje konkursowe: konkurs dokumentalny (12 tytułów), konkurs fabularny (12 tytułów) oraz konkurs krótkometrażowy (22 tytuły). Jednym z najważniejszych punktów programu będzie sekcja poświęcona Tatarom Krymskim, mająca na celu przybliżenie widzom bogatej kultury, historii oraz współczesnych losów tej mniejszości etnicznej.
Tegoroczną odsłonę festiwalu otworzy film „Szare pszczoły” nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany film „Stepne”, zdobywca nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Molodist. „Stepne” to pełnometrażowy debiut Maryny Vrody, laureatki Złotej Palmy w Cannes za krótkometrażowy „Cross”. Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to także seanse najciekawszych ukraińskich filmów dokumentalnych. W tegorocznym programie znalazła się nagrodzona na Festiwalu w Sundance „Wojna porcelanowa”. Festiwal zamknie pokaz filmu „Redakcja” w reżyserii Romana Bondarchuka, nakręcony w obwodzie chersońskim, tuż przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę. Jest dedykowany montażyście Viktorowi Onysko, który zginął na froncie. Współczesne kino ukraińskie, które będzie prezentowane podczas festiwalu, dotyka tematów dojrzewania, przemian społecznych, tożsamości oraz wojny, o której świat coraz rzadziej mówi.
Ukraina! Festiwal Filmowy to także szeroka gama wydarzeń towarzyszących, cztery z nich odbędą się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które jest partnerem festiwalu.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.