Za nami pokazy stacjonarne 22. edycji Warsaw Jewish Film Festival KAMERA DAWIDA. Od piątku 15 listopada kilkanaście wybranych festiwalowych filmów można oglądać w edycji online festiwalu, która wystartowała na platformie VOD Warszawa. Festiwal stanowi przegląd najnowszych międzynarodowych produkcji o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej, prezentowanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych. Pojedyncze bilety oraz karnet upoważniający do obejrzenia 10 filmów są dostępne na VOD Warszawa! Odsłona online festiwalu potrwa do 30 listopada!
1. Najwspanialszy dzień / The Most Beautiful Day, reż. Shira Meishar, Izrael, 14 min
2. Odrodzony / Revived, reż. Uriya Hertz, Izrael, 16 min
3. Pomimo miłości / In Spite of Love, reż. Yuval Barnea, Shira Daniel Hellwing, Izrael,15 min
4. Sziwa / Shiva, reż. Josh Saltzman, Canada, 14 min
5. Źródło wszelkiego piękna / The Source of All Beauty, reż. Rachel Lévy, Izrael, 20 min
6. Żołnierz ze Smithdown Road / The Soldier on Smithdown Road, reż. Barney Pell Scholes, Thomas Harnett O'Meara, UK, 13 min
1. 37° SZOK SZALOM / 37° Shock Shalom - young, Jewish, now, reż. Jan Tenhaven, Niemcy, 29 min
2. Arie i Ja zmieniamy świat / Arie and I Changing Things, reż. Ori Shmueli, Izrael, 17 min
3. Bilans / Balance Sheet, reż. Irena Bauman, Ieva Ball, UK, 4 min
4. Marynata / Marinade, reż. Leah Thorn, UK, 12 min
5. Trzeba żyć dalej / "Life must go on", reż. Oleg Yakovlev, Izrael, 11 min
6. Yisrael pragnie miłości / Yisrael Is Lovesick, reż. Yisrael Rohn Rigler, Izrael, 16 min
Grupa Czechów z Karniowa przy granicy z Polską ulega fascynacji żydowską kulturą i religią.
Podczas Holokaustu zginęło ponad 70 proc. holenderskich Żydów. Ten najwyższy w całej Europie Zachodniej odsetek może dziwić, bo kraj już przed wojną uchodził za tolerancyjny i liberalny.
Fascynujące połączenie dokumentu i fabuły. Historia ataku palestyńskiego komanda na hotel w Tel Awiwie i krwawej akcji odbicia zakładników, a zarazem melancholijny portret kobiety, której los dał do odegrania rolę życia. Wieczorem 4 marca 1975 roku uzbrojeni po zęby Palestyńczycy wylądowali na telawiwskiej plaży i po strzelaninie wzięli zakładników w pobliskim hotelu Savoy. Wśród uwięzionych znalazła się Kochava Levy, mężatka, która spędzała tam noc z kochankiem. Młoda kobieta znała arabski i stała się mediatorką między terrorystami i siłami bezpieczeństwa, negocjując m. in. uwolnienie ciężko rannego mężczyzny.
Ka-Tzetnik, legendarny izraelski autor książek o koszmarze nazistowskich obozów, cierpiał na przewlekłą depresję. W 1976 roku poddał się psychoterapii z użyciem LSD. Efekty były zaskakujące.
Widowiskowy wykład historii dla każdego, kto chce zrozumieć korzenie izraelsko-palestyńskiego konfliktu.
Młodziutka Żydówka w realiach wojennego Berlina zgadza się na współpracę z Gestapo i tropienie innych ukrywających się Żydów. Na faktach.
Rumuńska prowincja na przełomie XIX i XX wieku. Porównywany do “Białej wstążki” Michaela Haneke, przejmujący film Andrei Cohna pokazuje anatomię pogromu.
Krzysztof ma 82 lata i po pół wieku życia we Francji chce wrócić do Polski, gdzie jako dziecko przeżył Holokaust. Ciągnie go do odzyskanego rodzinnego domu, który z mozołem remontuje.