Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Legendarne kino Tęcza dostaje nowe życie
17-12-2020
|

KINO TĘCZA

Legendarne kino Tęcza dostaje nowe życie

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żoliborz Centralny” podpisały umowę najmu dawnego kina Tęcza przy ul. Suzina 6. Teraz budynek czeka remont i modernizacja, prowadzone z szacunkiem dla niemal stuletniego już zabytku.

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako... kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla WSM. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, a także kino Żoliborz, a następnie Świat. Po wojnie kino wznowiło działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z silnym programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.

Teraz zabytek przejdzie pod pieczę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Po remoncie i modernizacji Tęcza będzie dysponowała salą kinową na niemal 200 miejsc, a także przestrzeniami na wystawy i inne działania kulturalne. Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor CKF, zapowiada także współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością. Tęcza ma w swojej biografii i awangardowe teatry, i popularne kino. I tak też myślimy o naszej misji tu: odważnie, ale w dialogu z szeroką publicznością – wyjaśnia Rożen-Wojciechowska.

Barbara Hruszowiec, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Żoliborz Centralny”, od rozpoczęcia długotrwałych negocjacji mocno wspierała pomysł przywrócenia kina Tęcza kulturze. Myślę, że to spełnienie marzeń wielu mieszkańców Żoliborza – stwierdziła, podpisując umowę z CKF. – Chciałabym zaznaczyć, że kino Tęcza było i jest ważnym miejscem dla członków spółdzielni i ogółu żoliborzan,  dlatego mocno trzymam kciuki za powodzenie planów CKF.

Przy podpisywaniu umowy była także obecna Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy. To kolejny już kulturalny obiekt, po Teatrze na Woli i dawnym kinie Wars, który ratuje Warszawa. Mam nadzieję, że kino Tęcza po gruntowym remoncie i modernizacji stanie się jednym z ulubionych kulturalnych miejsc warszawianek i warszawiaków – komentuje Aldona Machnowska-Góra. – To też najlepszy sposób upamiętnienia Andrzeja Wajdy, tak mocno związanego z Żoliborzem.

Wybitna scenografka Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona zmarłego w 2016 reżysera, z radością przyjęła wiadomość o nowym rozdziale historii kinoteatru przy Suzina.  Jestem niezmiernie szczęśliwa, że miasto Warszawa chce uczcić pamięć mego męża, realizując odnowienie i przywrócenie do życia małego kina „Tęcza” na Żoliborzu i przekazując je Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – napisała w okolicznościowym liście.

wróć do listy