W ramach działań pracowni TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy uczniów szkół podstawowych na warsztaty inspirowane twórczością Marii Kownackiej i jej najbardziej znaną książką „Plastusiowy pamiętnik”. W 2024 roku Maria Kownacka jest patronką warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Z tej okazji zapraszamy za 4 darmowe warsztaty, które odbywać się będą w siedzbie Centrum Kultury Filmowej w Alejach Ujazdowskich 20. Warsztaty poprowadzą Magdalena Bryll i Monika Górska.
Czas trwania warsztatów to 3 godziny lekcyjne (2 ha 15 min.)
Daty warsztatów:
17.09.2024 godz. 10.00 (wtorek)
24.09.2024 godz. 10.00 (wtorek)
01.10.2024 godz. 10.00 (wtorek)
18.10.2024 godz. 10.00 (piątek)
Na warsztaty obowiązują zapisy za pośrednictwem ► formularza zgłoszeniowego.
Jeżeli nie uda się Państwu zapisać na bezpłatne warsztaty możemy zorganizować dla Państwa odpłatne warsztaty w dowolnym terminie.
Kontakt: Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl
Cykl opowiadań o przygodach Plastusia powstał w okresie międzywojennym. 2 września 1931 roku na łamach „Płomyczka” ukazała się pierwsza część przygód Plastusia, a w 1936 roku przygody małego ludzika z plasteliny zostały wydane w postaci książki zatytułowanej „Plastusiowy pamiętnik”. Książka do tej pory jest lekturą dla pierwszoklasistów.
We wrześniu tego roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin Marii Kownackiej. Pisarka jest patronką roku 2024 warszawskiej dzielnicy Żoliborz, gdzie mieszkała i tworzyła. Z tej okazji chcemy uhonorować i przypomnieć jej twórczość i osobę, bo oprócz bycia pisarką, była także społeczniczką, a przede wszystkim kobietą realizującą własne marzenia.
W książce Marii Kownackiej mała Tosia ulepiła Plastusia, który mieszkał w pudełku od zapałek. Uczestnicy warsztatów ulepią swoje Plastusie, będą animować je metodą poklatkową i wymyślać dla nich przygody. Obejrzą także fragmenty serialu animowanego, który na podstawie książki Kownackiej nakręciła w 1980 roku Zofia Ołdak. Dowiemy się wielu ciekawostek z planu tej produkcji, np. tego, że plastelinowy Plastuś nie był jednak z plasteliny, bo plastelina topiła się pod światłami używanymi w animacji.
Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Monika Górska – główna specjalistka ds. edukacji w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, twórczyni projektów edukacyjnych, koordynuje i prowadzi warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, w tym Trampolinę do Kina, czyli filmową pracownię edukacyjną skierowaną do najmłodszych odbiorców oraz część edukacyjną festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC. Absolwentka Fotografii (Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi) oraz Animacji Kultury (Wydział Polonistyki UW).
Zajmujemy się edukacją filmową, wspieramy artystyczne projekty filmowe, kształtujemy świadomą publiczność. Organizujemy liczne programy warsztatowe dla dzieci i młodzieży: Trampolina do Kina, ► SKOK W DOK, ► rodzinne warsztaty połączone z pokazami filmowymi oraz od 2023 roku ► Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC. Przygotowaliśmy serię „Niezbędników filmowych” dla szkół podstawowych i średnich: są to filmy i materiały edukacyjne – praktyczne, darmowe narzędzie dla nauczycieli i rodziców, które pełni wiele przydatnych funkcji. Pomaga w prowadzeniu lekcji, inspiruje do rozmów o sprawach nie zawsze łatwych i oczywistych, uczy obcowania z filmem, a przy tym realizuje podstawę programową. Część filmów jest dostępna na platformie ► vod.warszawa.pl.
Centrum opracowało także ofertę warsztatów, która może być realizowana zarówno w naszej siedzibie, jak i z powodzeniem w szkołach i placówkach oświatowych. To Trampolina do kina NA ŻĄDANIE. Zapraszamy przedszkola, szkoły podstawowe i średnie do współpracy. Możemy przygotować dla Państwa praktyczne warsztaty filmowe, projekcje połączone z warsztatami z kultury filmowej i szeroko pojętej psychoedukacji, zrealizować je w Studiu U20 (Al. Ujazdowskie 20, Warszawa) lub w Państwa siedzibie. Proponujemy Państwa uczniom i uczennicom udział w jednym z oferowanych przez nas warsztatów tematycznych. Warsztaty są prowadzone przez doświadczonych edukatorów i twórców filmowych, stałych współpracowników Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz innych instytucji związanych z edukacją filmową i psychoedukacją.