Zapraszamy na kolejne spotkanie dla nauczycieli z cyklu „KRÓTKO I NA TEMAT. Filmy krótkometrażowe jako narzędzie edukacyjne”. Wydarzenie odbędzie się online, w poniedziałek 18 listopada w godzinach 17:00-20:00.
Tym razem skupimy się na temacie własności intelektualnej, jaką są obrazy ważnych dla ludzkości wydarzeń, a które znajdują się w archiwach agencji fotograficznej Getty Images. Porozmawiamy o materiałach archiwalnych, domenie publicznej i zadamy sobie pytanie kto ma prawo do historii zatrzymanych w archiwach, a inspiracji dostarczy nam film „Historia świata według Getty Images” (reż. Richard Misek). Część warsztatową poprowadzi filmoznawczyni, trenerka, producentka i autorka materiałów edukacyjnych Katarzyna Górkiewicz, o część metodyczną zadba Małgorzata Bazan, nauczycielka konsultantka, metodyczka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, a o część filmoznawczą Alicja Nowacka z Centrum Kultury Filmowe im. Andrzeja Wajdy.
Krótki dokument o własności, zyskach i władzy, stworzony na podstawie materiałów archiwalnych pochodzących z internetowego katalogu Getty Images. Wiele charakterystycznych obrazów ubiegłego stulecia – na przykład lądowanie Apollo na Księżycu i zburzenie muru berlińskiego – jest własnością Getty’ego. Te obrazy żyją w naszych głowach i stanowią część naszej zbiorowej pamięci. Jednak w większości przypadków nie możemy uzyskać do nich dostępu, ponieważ są one przetrzymywane za zaporami Getty (a także wielu innych archiwów). Film bada, w jaki sposób banki zdjęć, w tym Getty, przejmują kontrolę nad archiwalnymi obrazami, a następnie ograniczają do nich dostęp – nawet jeśli te obrazy legalnie znajdują się w domenie publicznej. Film to z jednej strony historyczna podróż przez najważniejsze momenty dla ludzkości w XX wieku uchwycone kamerą, z drugiej refleksja nad historią archiwalnych obrazów jako towarów i ich wykorzystaniem jako „własności intelektualnej”.
Film wchodzi jest częścią Niezbędnika Filmowego LET'S DOC i jest dostępny na ► VOD Warszawa
Katarzyna Górkiewicz – filmoznawczyni, trenerka, producentka i autorka materiałów edukacyjnych. W latach 2016 – 2020 Członkini Rady Programowej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. W 2018 roku wyróżniona na „Liście 100” – osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych Polaków, Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Od osiemnastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, angażując się w projekty edukacyjne. Realizuje działania z pogranicza edukacji kulturalnej, medialnej i cyfrowej, nauk przyrodniczych i społecznych. Opracowuje autorskie programy szkoleń, jest autorką publikacji dla nauczycieli oraz materiałów edukacyjnych, w tym licznych materiałów filmowych - animacji i reportaży. Scenarzystka, reżyserka i producentka animacji „Lokalne działania, globalna zmiana – 5 krótkich historii”, która otrzymała Złotą Tarczę na 6. Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” .
18 LISTOPADA 2024 | godz. 17:00 – 20:00
Warsztat ONLINE
KRÓTKO I NA TEMAT. Filmy krótkometrażowe jako narzędzie edukacyjne
Czas trwania: 180 minut
► ZAPISY
Kierownik szkolenia: Małgorzata Bazan, malgorzata.bazan@wcies.edu.pl
Współorganizator: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Wydarzenie finansuje Urząd m.st. Warszawy