filtruj wydarzenia

pokaż archiwalne wydarzenia

Wielkość A A A
Kontrast A A

Kalendarium

16.07.2024 21:00

KINO LETNIE:  „A nous deux, France! Femme noire, femme nue” i „Concerto pour un exil”

HALO, KINO TĘCZA | AFRYKAMERA

KINO LETNIE: „A nous deux, France! Femme noire, femme nue” i „Concerto pour un exil”

W ramach współpracy z Festiwalem AFRYKAMERA zapraszamy na pokaz filmów „A nous deux, France! Femme noire, femme nue” oraz „Concerto pour un exil”.


„A nous deux, France! Femme noire, femme nue” 

Film ukazuje małżeństwa mieszane i ich trudności. Autor przedstawia wędrówkę młodego czarnego męża, eleganckiego dandysa, który przybył do Paryża, aby odnaleźć swoją młodą białą żonę i ich córeczkę. 

Reżyseria:  Desire Ecare  
Produkcja: Wybrzeże Kości Słoniowej, Francja, 
Rok produkcji: 1970 
Czas: 60 min 


„Concerto pour un exil” 

W słodko-gorzkiej tonacji film przedstawia życie czterech Afrykanów w Paryżu: uwodziciela, zamiatacza ulic, związkowca i studenta. Bohaterowie szukają się, nawołują do siebie, przychodzą i odchodzą w towarzystwie nostalgii. 

Reżyseria: Desire Ecare  
Produkcja: Wybrzeże Kości Słoniowej, Francja, 
Rok produkcji: 1967 
Czas: 30 min 


Pokaz realizowany we współpracy z Instytutem Francuskim / Institut français de Pologne à Varsovie. 


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

18.07.2024 21:00

KINO LETNIE: „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”

HALO, KINO TĘCZA | FILMY JANUSZA MAJEWSKIEGO

KINO LETNIE: „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”

Zapraszamy na pokaz filmu „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” (1982)! 


Zygmunt August (Jerzy Zelnik) podąża z konduktem żałobnym z ciałem ukochanej Barbary Radziwiłłówny (Anna Dymna) z Wawelu na zamek w Wilnie. W drodze towarzyszy mu anonimowy poeta (Krzysztof Kolberger). W czasie podróży król rozpamiętuje minione lata. W marzeniach dziennych i nocnych majakach wspomina pierwsze nieudane małżeństwo z Elżbietą z Habsburgów (Bożena Adamkówna), chorującą na padaczkę. Kiedy choroba młodziutkiej żony wyszła na jaw, za radą matki, królowej Bony (Aleksandra Śląska), następca tronu udaje się na Litwę. Poznaje tam Barbarę, córkę wielkiego hetmana litewskiego Jerzego Radziwiłła. Kochankowie ukrywają się w puszczy, aż o honor siostry upominają się bracia. Zygmunt August ślubuje jej miłość. Po śmierci króla Zygmunta Starego, królowa Bona namawia syna na ślub z francuską księżniczką. Trwa walka o pozycję Barbary Radziwiłłówny – bracia żądają wprowadzenia jej na Wawel, a senatorowie domagają się zerwania sekretnie zawartego małżeństwa. Zygmunt doprowadza do koronacji małżonki, ale ta słabnie w czasie uroczystości. Na łożu śmierci prosi męża o pochówek w Wilnie. W ostatniej wizyjnej scenie Zygmunt August widzi żywą mumię Barbary Radziwiłłówny, którą odplątuje z bandaży dziewczynka, jej dziecięce wcielenie.


Film historyczny w reżyserii Janusza Majewskiego utrzymany jest w żałobym tonie rozpamiętywania zmarłej, w rytmie długiej podróży i licznych przystanków, oszczędny w dialogach. Reżyser wykorzystał w filmie sceny ze zrealizowanego przez siebie serialu „Królowa Bona” (1980).


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

23.07.2024 21:00

kino letnie: „Samba Traoré”

HALO, KINO TĘCZA | AFRYKAMERA

kino letnie: „Samba Traoré”

W ramach współpracy z Festiwalem AFRYKAMERA zapraszamy na pokaz filmu „Samba Traoré”.


Podczas nocnej podróży dwóch mężczyzn omawia napad w garażu. Jeden z nich zostaje zabity. Drugi, Samba, ucieka z małą teczką pełną banknotów. Wraca do swojej wioski i zaczyna nowe życie. Ale czy można zapomnieć o przeszłości? Ludzie zaczynają zadawać pytania dotyczące jego nagłego bogactwa. 


Reżyseria: Idrissa Ouedraogo  
Produkcja: Burkina Faso  
Rok produkcji: 1992 
Czas: 1h20 min 


Pokaz realizowany we współpracy z Instytutem Francuskim / Institut français de Pologne à Varsovie. 


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

25.07.2024 21:00

KINO LETNIE: „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”

HALO, KINO TĘCZA | FILMY JANUSZA MAJEWSKIEGO

KINO LETNIE: „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”

Zapraszamy na pokaz filmu „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” (1970)! 
 

To adaptacja fantastycznej noweli Prospera Mériméego (1869) w reżyserii Janusza Majewskiego. Autor specjalizujący się w filmie kostiumowym i uszlachetnionym kinie gatunków stworzył wysmakowany film grozy. Historię napaści niedźwiedzia na hrabinę zilustrowano rysunkami autorstwa Franciszka Starowieyskiego. Plenery zrealizowano w Puszczy Białowieskiej i w Parku w Wilanowie, a sceny pałacowe w obiektach w Łańcucie, Oborach i Kozłówce.


Profesor Wittembach (Edmund Fetting), pastor i badacz pism sakralnych wyrusza w podróż z Królewca na Litwę w poszukiwaniu Katechizmu żmudzkiego. W pociągu poznaje trzy damy wracające z Anglii, z których najstarsza zaprasza go do pałacu litewskiego hrabiego. Uwagę profesora zwraca panna Julia Dowgiałło (Małgorzata Braunek). Pastor korzysta z gościny hrabiego Michała Szemiota (Józef Duriasz) i dzięki doktorowi Froeberowi (Gustaw Lutkiewicz) poznaje tajemnice rodu. Matka hrabiego (Zofia Mrozowska) została w czasie polowania napadnięta przez niedźwiedzia, bestię zwaną w tamtych stronach lokisem. Od tego czasu hrabina cierpi w obłędzie. Doktor i pastor obserwują dworzan i przyrodę, rozprawiając o dualizmie człowieka, rozdartym między kulturą a naturą. Profesor zauważa osobliwe zachowania hrabiego Michała, sygnalizujące wewnętrzną dzikość w polowaniu na zwierzętach, w mocnym uścisku narzeczonej, panny Julii, w nocnych koszmarach. Hrabia poślubia w końcu pannę Julię, mimo że nie czuje do niej więcej oprócz towarzyskiego zainteresowania. Ceremonia wydaje się pastorowi zagadkowa. W noc poślubną mieszkańców budzą krzyki. Znajdują zakrwawione ciało Julii i ślady niedźwiedzia na śniegu. Hrabia znika w lesie. 


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

30.07.2024 21:00

KINO LETNIE: „Bal poussière”

HALO, KINO TĘCZA | AFRYKAMERA

KINO LETNIE: „Bal poussière”

W ramach współpracy z Festiwalem AFRYKAMERA zapraszamy na pokaz filmu „Bal poussière”. 


Demi-dieu jest bogatym rolnikiem i sołtysem wioski z pięcioma żonami. Kiedy postanawia poślubić szóstą, młodą Bintę, aby mieć po jednej na każdy dzień tygodnia (oprócz niedzieli, która jest dniem odpoczynku), jego pięć żon popada w niezadowolenie. Binta, nowoczesna, pewna siebie kobieta, nie chce być trzymana w ryzach. Wkrótce dochodzi do konfliktu z jej mężem, a także z pozostałymi pięcioma żonami, co wywołuje komiczną ulgę. 


Reżyseria: Henri Duparc 
Produkcja: Wybrzeże Kości Słoniowej 
Rok produkcji: 1988 
Czas: 1h31 min 


Pokaz realizowany we współpracy z Instytutem Francuskim / Institut français de Pologne à Varsovie. 


WSTEP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

01.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”

HALO, KINO TĘCZA | FILMY JANUSZA MAJEWSKIEGO

KINO LETNIE: „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”

Zapraszamy na pokaz filmu „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969)!


„Siwy” (Zygmunt Hűbner), kapitan milicji, choruje na serce. Od lekarza dowiaduje się, że zostało mu niewiele czasu, więc przechodzi na emeryturę. Jednak tragiczna śmierć pięknej dziewczyny, Ewy Salm (Barbara Brylska), zwanej Księżniczką, skłania go do podjęcia ostatniego śledztwa na własną rękę. Dziewczyna była niegdyś świadkiem w procesie oskarżenia, w którym skazano najprawdopodobniej niewłaściwą osobę. W rozmowie z reporterem kapitan Siwy wspomina przebieg dochodzenia w sprawie napadu na kierownika sklepu i kradzieży pieniędzy. Przesłuchania świadków, krewnych i poszkodowanych odkrywają kryminalną podszewkę epoki tzw. małej stabilizacji. Prostytucja, lichwiarstwo, szantaże, zdrady małżeńskie, życie na melinie – śledztwo w jednej sprawie prowadzi do kolejnej. Do winy otwarcie i bezczelnie przyznał się przed sądem młody mężczyzna, student Kerner (Krzysztof Żurek). Kapitan Siwy, pod wpływem śmierci Księżniczki, wraca do tej sprawy i odkrywa prawdziwego sprawcę napadu i mordercę w jednym ze świadków, Bobo (Ryszard Filipski).


Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści kryminalnej Krzysztofa Kąkolewskiego, która wygrała konkurs ogłoszony przez Komendę Główną Milicji Obywatelskiej w Warszawie. Reporterski styl znalazł swój ekwiwalent w filmie w reżyserii Janusza Majewskiego. „Zbrodniarz…” jest jednym z najlepszych filmów milicyjnych, gatunku popularnego w polskim filmie lat 60. Oprócz znakomitej obsady walorami filmu są potęgujące zagadkę zdjęcia Antoniego Nurzyńskiego oraz podtrzymująca napięcie i świdrująca umysł muzyka Wojciecha Kilara.


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

06.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „DO YOU LOVE ME”

HALO, KINO TĘCZA | CINEMA UKRAINA

KINO LETNIE: „DO YOU LOVE ME”

W ramach kina letniego i projektu CINEMA UKRAINA zapraszamy na pokaz filmu „DO YOU LOVE ME”.

Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o aktorskiej karierze. W epoce znanej po ukraińsku jako "Perebudova" lub "przebudowa", w modzie są kolorowe nylonowe pończochy, a pokolenie jej rodziców świętuje jedząc kawior na grzankach i wznosząc toasty kryształowymi kieliszkami, a a artyści zastanawiają się, gdzie mogą zdobyć tanie dolary. Życie Kiry wkrótce nabierze rozpędu, ale jej rodzina i kraj, w którym mieszka, zaczynają się rozpadać. 

To drugi pełnometrażowy film w dorobku Tonii Noyabrovej, a zarazem wpół autobiograficzna opowieść o dojrzewaniu i kronika pełzającej, ale radykalnej transformacji. Droga do niezależności jest niepewna i czasami bolesna. 


Festiwale i nagrody: 
Główna Nagroda  16. Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie
IFF Berlinale 2023 – sekcja Panorama 

WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

07.08.2024 17:00

KOLONIE DLA NAUCZYCIELI

FILM ED PODCZAS LETNIEJ AKADEMII FILMOWEJ

KOLONIE DLA NAUCZYCIELI

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, ale też poznawania i doświadczania nowych rzeczy. Dlatego wspólnie z Letnią Akademią Filmową zapraszamy osoby zajmujące się edukacją do spędzenia kilku wakacyjnych dni w magicznym i filmowym Zwierzyńcu.  

Na naszych KOLONIACH FILMOWYCH DLA NAUCZYCIELI nie ma pracy z dziećmi, nie ma porannych apeli, jest za to dużo wspólnych działań związanych z filmem i edukacją filmową: warsztaty, wykłady, projekcje filmów. Zadbamy też o Wasz dobrostan psychiczny i fizyczny. A wszystko to w otoczeniu Roztoczańskiego Parku Narodowego i rzeki Wieprz. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

► Więcej informacji

ZWIERZYNIEC

08.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „Sprawa Gorgonowej”

HALO, KINO TĘCZA | FILMY JANUSZA MAJEWSKIEGO

KINO LETNIE: „Sprawa Gorgonowej”

Zapraszamy na pokaz filmu „Sprawa Gorgonowej” (1977)! 


Inżynier Zaremba (Roman Wilhelmi) siada do kolacji z trójką dzieci i Ritą Gorgonową (Ewa Dałkowska) - kochanką, gospodynią, opiekunką dzieci i matką jego namłodszej córki. Atmosfera jest napięta. Na ranem rodzina ze zgrozą odnajduje ciało zamordowanej siekierą siedemnastoletniej córki Zaremby. Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie zabójstwa. Podejrzana jest Gorgonowa, ze względu na to, że w miarę dorastania najstarszej córki Zaremby ich relacje pogarszały się. Dochodzenie prowadzą twardą reką prokurator Krynicki (Mariusz Dmochowski) i aspirant Respond (Jan Englert), kontynuuje ostrożniejszy sędzia śledczy (Andrzej Łapicki). Obrony ciężarnej Gorgonowej przed „głosem ulicy” podejmuje się słynny adwokat Axer (Aleksander Bardini). Sąd we Lwowie uznaje oskarżoną za winną i skazuje na śmierć przez powieszenie. Kobieta rodzi następną córkę Zaremby i ponownie staje przed sądem. W ramach procesu przeprowadzona zostaje kolejna wizja lokalna z udziałem składu sędziowskiego i biegłego (Wojciech Pszoniak). Gorgonowa podtrzymuje swoją niewinność, ale sąd podtrzymuje wyrok, złagodzony do kary więzienia na 8 lat. Sprawa Gorgonowej była jednym z najgłośniejszych procesów sądowych okresu międzywojnia. Społeczna nieufność wobec jego pochodzącej z Dalmacji konkubiny wynikała z moralności mieszczańskiej, mizoginii i ksenofobii.


Janusz Majewski, wybitny twórca kina kostiumowego, stworzył wysmakowany film kryminalny retro w dwóch częściach: lwowskiej i krakowskiej. Współautorem opartego na faktach scenariusza był Bolesław Michałek, scenarzysta, kierownik literacki Zespołów Filmowych X i TOR, krytyk filmowy. Autorzy korzystali z obszernych relacji i komentarzy prasowych z procesu, jaki toczył się w latach 1932-33. Za scenografię odpowiadał Allan Starski, dekorację wnętrz Ewa Braun, a kostiumy Wiesława Starska i Danuta Hałatek. Zygmunt Samosiuk, autor zdjęć, został uhonorowany Nagrodą za zdjęcia na 4. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1977).


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

13.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „SMAK WOLNOŚCI”

HALO, KINO TĘCZA | CINEMA UKRAINA

KINO LETNIE: „SMAK WOLNOŚCI”

W ramach kina letniego i projektu CINEMA UKRAINA zapraszamy na pokaz filmu „SMAK WOLNOŚCI”.

„Smak Wolności” to współczesna, ukraińska komedia kulinarna z doborową obsadą, w której występują: Irma Vitovska, Iryna Kudashova, piosenkarka Jamala, Tetiana Malkova oraz Tomasz Sobczak. Akcja filmu toczy się w pięknym, przedwojennym Lwowie. Film miał swoją premierę w Ukrainie w marcu 2024 roku, gdzie spotkał się z dużym uznaniem widzów. Otwierał również ostatni Ukraina Festiwal Filmowy w Warszawie, gdzie został entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność. 

„Smak Wolności” to wspaniały, pogodny film dla całej rodziny! – mówi o filmie reżyser, Oleksandr Berezan. 

Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jej wykwintnej kuchni w przydrożnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, ucieka jak najdalej od domu w poszukiwaniu spełnienia! Ale nieoczekiwane odkrycie – książka zapomnianej legendy ukraińskiej kuchni Olgi Franko – zmienia jej życie na zawsze! 

 

WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

20.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „Ja, „Pobieda” i Berlin”

HALO, KINO TĘCZA | CINEMA UKRAINA

KINO LETNIE: „Ja, „Pobieda” i Berlin”

W ramach kina letniego i projektu CINEMA UKRAINA zapraszamy na pokaz filmu „Ja, „Pobieda” i Berlin”.

Pełnometrażowy film „Ja, „Pobieda” i Berlin” Na podstawie książki słynnego ukraińskiego muzyka, lidera zespołu „Skriabin” Kuźmy Skriabina o tej samej nazwie. Niestety w 2015 roku muzyk zginął w wyniku tragicznego wypadku samochodowego, co było szokiem dla całego kraju. Był ulubieńcem publiczności za swoją otwartość, prostotę i szczerą postawę życiową. Szalone lata 90-te. Na trzy dni przed planowanym koncertem początkujący muzyk Kuźma ze swoim przyjacielem Bardem rusza w drogę do Berlina starą „Pobiedą”. Mówią, że mieszka tam stary kolekcjoner, który chętnie wymienię podobne do Garbusa autko na Mercedesa- Benza 600. Kuźma obiecuję swojej dziewczynie Barbarze wrócić do domu nową furą, a chłopakom z zespołu – zdążyć na występ. Oczywiście, już od samego początku podróży coś poszło niezgodnie z ówczesnym planem. Na pewno wiemy jedno: podróż pomoże bohaterom odnaleźć prawdziwe przeznaczenie.  

Wyjątkowo bezpośredni film o przyjaźni, miłości i młodości. Klimat wczesnych lat 90tych w wesołej i muzycznej oprawie. 

WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

22.08.2024 21:00

kino letnie: „Sublokator”

HALO, KINO TĘCZA | FILMY JANUSZA MAJEWSKIEGO

kino letnie: „Sublokator”

Zapraszamy na pokaz filmu „Sublokator” (1966)!


Ludwik (Jan Machulski), młody naukowiec szuka spokojnego miejsca do pracy. Wynajmuje pokój w willi zamieszkanej przez kobiety trzech pokoleń. Starsza pani Maria (Barbara Ludwiżanka), właścicielka willi to wdowa po kilku mężach, opętana genealogią i hodowlą zwierząt futerkowych. Małgosia (Magdalena Zawadzka), jej siostrzenica, uczennica liceum marzy o romansie z dorosłym mężczyzną i szuka wspólnika do uśmiercenia ciotki. Kazimiera (Katarzyna Łaniewska), lokatorka, sportsmenka i działaczka społeczna, chciałaby przekształcić prywatną willę w ośrodek gimnastyczny. Ludwik jako przedstawiciel inteligencji jest obiektem pożądania kobiet, które stanowią komiczne wcielenia różnych ideologii: II Rzeczypospolitej, socjalizmu i kultury młodzieżowej. Jak się można domyślić, mężczyzna nie zazna tam spokoju. Każda z kobiet będzie miała do niego małą prośbę.


Janusz Majewski to reżyser o niebanalnym poczuciu humoru, autor komedii grozy, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji. Sublokator stanowi rzadki w polskim kinie, jak i światowym, przykład tzw. komedii wyrafinowanej (sophisticated comedy), w której dialogi, zwykle damsko-męskie, skrzą się w równym stopniu dowcipem, jak i inteligencją. Literackim patronem wydaje się Stendhal, francuski powieściopisarz epoki romantyzmu, autor książki-rekwizytu. Muzykę do filmu napisał Andrzej Kurylewicz, jazzman, bohater filmu dokumentalnego Janusza Majewskiego Opus jazz (1963). Zdjęcia zrealizowano w willi Witoldówka (1910) w Konstancinie-Jeziornej. Film zebrał główne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie: za reżyserię, scenariusz i rolę Barbary Ludwiżanki (1967), ponadto Nagrodę FIPRESCI w Mannheim (1966), Srebrnego Hugo w Chicago i medal w Cork.


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

27.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „LEKCJE TOLERANCJI”

HALO, KINO TĘCZA | CINEMA UKRAINA

KINO LETNIE: „LEKCJE TOLERANCJI”

W ramach kina letniego i projektu CINEMA UKRAINA zapraszamy na pokaz filmu „LEKCJE TOLERANCJI”.

Nadia to nauczycielka, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu „Lekcje tolerancji”, co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści. 

Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy. Mężczyzny to jednak nie zraża, bo jego głównym celem jest walka o akceptację i zrozumienie osób reprezentowanych przez niego mniejszości. Obecność Wasyla wpływa na dynamikę rodzinnych relacji i ożywia uczucia, o jakich bohaterowie najwyraźniej dawno już zapomnieli. Niespodziewanie przedefiniowaniu ulega zastały rodzinny układ. Matka, ojciec, córka i syn budują na nowo swoje relacje i rodzinne role. Ku zaskoczeniu wszystkich bohaterów Wasyl zagląda w ich dusze i odkrywa pragnienia, marzenia i smutki, które głęboko skrywali. 

Utrzymany w lekkim tonie, a przy tym pełen sarkazmu film Arkadija Nepytaliuka oparty jest na głośnej sztuce Igora Bilyca „Gay Parade”. To opowieść skupiona wokół tematów równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością. Tematy te stają się jednak dla reżysera pretekstem do analizy życia rodzinnego i życzliwego podśmiewania się z ukraińskiego społeczeństwa i panujących w nim stosunków. 

WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

29.08.2024 21:00

KINO LETNIE: „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

HALO, KINO TĘCZA | FILMY JANUSZA MAJEWSKIEGO

KINO LETNIE: „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Zapraszamy na pokaz filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015) 


„Excentrycy...” to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50-tych XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako „Król i Królowa swingu” ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?


WSTĘP WOLNY!

Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

14.09.2024 12:00

ODKRYWCY ANIMACJI. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK 7+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

ODKRYWCY ANIMACJI. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK 7+

„Plastusiowy Pamiętnik” to serial animowany, który powstał w oparciu o wydaną w 1936 roku książkę autorstwa Marii Kownackiej, którą jest patronką roku 2024 warszawskiej dzielnicy Żoliborz, gdzie mieszkała i tworzyła. W tym roku obchodzimy też 130. rocznicę urodzin pisarki. W książce Marii Kownackiej mała Tosia ulepiła Plastusia, który mieszkał w pudełku od zapałek. My też będziemy lepić swoje Plastusie, i animować je metodą poklatkową. Ciekawe, jakie będą miały przygody? Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll.


Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 16)
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

17.09.2024 10:00

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE. ROK MARII KOWNACKIEJ

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

W ramach działań pracowni TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy uczniów szkół podstawowych na warsztaty inspirowane twórczością Marii Kownackiej i jej najbardziej znaną książką „Plastusiowy pamiętnik”. W 2024 roku Maria Kownacka jest patronką warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Z tej okazji zapraszamy za 4 darmowe warsztaty, które odbywać się będą w siedzbie Centrum Kultury Filmowej w Alejach Ujazdowskich 20. Warsztaty poprowadzą Magdalena Bryll i Monika Górska.

Czas trwania warsztatów to 3 godziny lekcyjne (2 ha 15 min.)

Start: 17.09.2024 (wtorek), godz. 10.00 

Na warsztaty obowiązują zapisy za pośrednictwem ► formularza zgłoszeniowego.

Jeżeli nie uda się Państwu zapisać na bezpłatne warsztaty możemy zorganizować dla Państwa odpłatne warsztaty w dowolnym terminie.
Kontakt: Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl

Więcej informacji

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

21.09.2024 12:00

SZTUKA W KADRZE. OKO KAMERY 10+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

SZTUKA W KADRZE. OKO KAMERY 10+

Największa kamera na świecie ma obiektyw o średnicy 1,57 m i taką rozdzielczość żeby zarejestrować cząstkę pyłu księżycowego. Najmniejsza zaś jest wielkości ziarenka piasku. Na warsztatach poznamy ciekawostki o kamerach filmowych i sami skonstruujemy własną według indywidualnych potrzeb. Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut
Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

24.09.2024 10:00

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE. ROK MARII KOWNACKIEJ

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

W ramach działań pracowni TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy uczniów szkół podstawowych na warsztaty inspirowane twórczością Marii Kownackiej i jej najbardziej znaną książką „Plastusiowy pamiętnik”. W 2024 roku Maria Kownacka jest patronką warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Z tej okazji zapraszamy za 4 darmowe warsztaty, które odbywać się będą w siedzbie Centrum Kultury Filmowej w Alejach Ujazdowskich 20. Warsztaty poprowadzą Magdalena Bryll i Monika Górska.

Czas trwania warsztatów to 3 godziny lekcyjne (2 ha 15 min.)

Start: 24.09.2024 godz. 10.00 (wtorek)

Na warsztaty obowiązują zapisy za pośrednictwem ► formularza zgłoszeniowego.

Jeżeli nie uda się Państwu zapisać na bezpłatne warsztaty możemy zorganizować dla Państwa odpłatne warsztaty w dowolnym terminie.
Kontakt: Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl

► Więcej informacji

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

28.09.2024 12:00

ODKRYWCY ANIMACJI. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK 7+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

ODKRYWCY ANIMACJI. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK 7+

„Plastusiowy Pamiętnik” to serial animowany, który powstał w oparciu o wydaną w 1936 roku książkę autorstwa Marii Kownackiej, którą jest patronką roku 2024 warszawskiej dzielnicy Żoliborz, gdzie mieszkała i tworzyła. W tym roku obchodzimy też 130. rocznicę urodzin pisarki. W książce Marii Kownackiej mała Tosia ulepiła Plastusia, który mieszkał w pudełku od zapałek. My też będziemy lepić swoje Plastusie, i animować je metodą poklatkową. Ciekawe, jakie będą miały przygody? Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll.


Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 16)
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

01.10.2024 10:00

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE. ROK MARII KOWNACKIEJ

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

W ramach działań pracowni TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy uczniów szkół podstawowych na warsztaty inspirowane twórczością Marii Kownackiej i jej najbardziej znaną książką „Plastusiowy pamiętnik”. W 2024 roku Maria Kownacka jest patronką warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Z tej okazji zapraszamy za 4 darmowe warsztaty, które odbywać się będą w siedzbie Centrum Kultury Filmowej w Alejach Ujazdowskich 20. Warsztaty poprowadzą Magdalena Bryll i Monika Górska.

Czas trwania warsztatów to 3 godziny lekcyjne (2 ha 15 min.)

Start: 01.10.2024 godz. 10.00 (wtorek)

Na warsztaty obowiązują zapisy za pośrednictwem ► formularza zgłoszeniowego.

Jeżeli nie uda się Państwu zapisać na bezpłatne warsztaty możemy zorganizować dla Państwa odpłatne warsztaty w dowolnym terminie.
Kontakt: Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl

► Więcej informacji

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

05.10.2024 12:00

FILMOWA ROZGRZEWKA | TAK SIĘ TO ROBI W TV 9+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

FILMOWA ROZGRZEWKA | TAK SIĘ TO ROBI W TV 9+

3, 2, 1… Gotowi? Robimy swój własny program telewizyjny! Kulinarny, śniadaniowy, kryminalny, talent-show, a może dokumentalną telenowelę - żaden z tych gatunków nie ma przed nami tajemnic. Widzimy się w studio! Warsztaty poprowadzi Zuzanna Sorówka. 


Zuzanna Sorówka - reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej krótkometrażowy film „Mother Dear” był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Jest także autorką teledysków i kampanii społecznych oraz laureatką Nagrody Specjalnej w ramach konkursu Papaya Young Directors 2021. Współorganizowała warsztaty w ramach programów Trampolina do Kina i Warsaw Film Nest w CKF im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł / 13,50 zł z Kartą Warszawiaka (20 biletów)
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut
Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ►Regulaminu

08.10.2024 10:00

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE. ROK MARII KOWNACKIEJ

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

W ramach działań pracowni TRAMPOLINA DO KINA NA ŻĄDANIE zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy uczniów szkół podstawowych na warsztaty inspirowane twórczością Marii Kownackiej i jej najbardziej znaną książką „Plastusiowy pamiętnik”. W 2024 roku Maria Kownacka jest patronką warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Z tej okazji zapraszamy za 4 darmowe warsztaty, które odbywać się będą w siedzbie Centrum Kultury Filmowej w Alejach Ujazdowskich 20. Warsztaty poprowadzą Magdalena Bryll i Monika Górska.

Czas trwania warsztatów to 3 godziny lekcyjne (2 ha 15 min.)

Start: 08.10.2024 (wtorek), godz. 10.00 

Na warsztaty obowiązują zapisy za pośrednictwem ► formularza zgłoszeniowego.

Jeżeli nie uda się Państwu zapisać na bezpłatne warsztaty możemy zorganizować dla Państwa odpłatne warsztaty w dowolnym terminie.
Kontakt: Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl

► Więcej informacji

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

12.10.2024 12:00

ZABAWA W FILMOWE JURY 10 +

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE

ZABAWA W FILMOWE JURY 10 +

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na pokaz 3 filmów krótkometrażowych połączony z rodzinnym jurorowaniem. Wspólnie obejrzymy filmy, ocenimy je, będziemy krytykować i bronić swojego zdania, dyskutować i debatować, przeprowadzimy głosowanie i wybierzemy najlepszy film. Dzięki temu nauczymy się podstawowych pojęć z obszaru filmu i techniki filmowej. Warsztaty poprowadzi Alicja Nowacka. Do zobaczenia na trampolinowych obradach jury! 


Opisy filmów, które będziemy oglądać i oceniać:

  • „Rehak”, reż. Pierre B, 7 min. / film aktorski
    Czy naprawdę w procesie dorastania stajemy się poważni i tracimy dziecięcą naiwność? Czy naprawdę ulatują nam z pamięci przeżycia i emocje z dzieciństwa? Niektóre relacje trwają i przywracają nam najcudowniejsze wspomnienia z czasów beztroski.
     
  • „Wygodna obojętność” reż.: Lucas Adrián, 4 min. / film animowany
    Czy woda jest przywilejem? Może nim być - gdy jedni korzystają z niej aż nadto, innym może jej zabraknąć. Tak właśnie dzieje się w mieście, które zamieszkują zwierzęta morskie o ciałach ludzi. Brzmi niewiarygodnie? Na tym nie kończą się podobieństwa do ludzi.
     
  • „Bezgłośne echo”, reż.: Suman Sen, 16 min. / film aktorski
    Echo o konkursie muzycznym przerywa górską ciszę. Informacja dociera do opuszczonego wśród szczytów vana. Czwórka dzieciaków, dla których wrak auta wydaje się być całym światem, zbiera pieniądze oraz odwagę, by wyruszyć w podróż i spróbować swoich sił na prawdziwej scenie. Gdy nie wszystko idzie tak, jak powinno, góry nie zawodzą.
     

Alicja Nowacka - filmoznawczyni, edukatorka i koordynatorka wydarzeń w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Programowała festiwale młodego widza LET'S DOC oraz Kino w Trampkach. Laureatka Grand Prix XXVII Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla krytyków filmowych. 


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut
Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

19.10.2024 12:00

ODKRYWCY ANIMACJI. JAK BIEGNIE KOŃ? 7+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

ODKRYWCY ANIMACJI. JAK BIEGNIE KOŃ? 7+

Jak biegnie koń? Z pomocą fotografii sprzed 130 lat wprawimy w ruch specjalne lalki. Będzie łamigłówka do rozwiązania: jak ustawić nogi konia, żeby ruszył cwałem? Warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej poprowadzi Magdalena Bryll.


Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 16).
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

26.10.2024 12:00

CINEMINI. ZABAWA Z PERCEPCJĄ 6+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

CINEMINI. ZABAWA Z PERCEPCJĄ 6+

Trampolina do Kina dołączyła do projektu edukacji filmowej dla najmłodszych Cinemini Europe, w ramach którego zapraszamy na pierwszy warsztat z filmem „Sally”.

Dzięki Cinemini Europe chcemy dać dzieciom, rodzicom i opiekunom możliwość odkrywania różnorodnego świata ruchomego obrazu w interesujący i zabawny sposób. Wierzymy, że nie chodzi tu przede wszystkim o zrozumienie filmu, ale raczej o jego przeżycie. Oglądając, odtwarzając i zastanawiając się nad ruchomym obrazem, chcemy stymulować rozwój kreatywności i krytycznego myślenia oraz rozbudzać miłość do filmu. 


„Sally”, reż. Luna Maurer, Roel Wouters, Holandia, 2005
Jedna duża i około trzech tuzinów małych kulek w białym, jasno oświetlonym pokoju o strukturze płytek. Poruszają się od lewej do prawej, od przodu do tyłu i nagle zaczynają skakać, na ścianę po prawej, na sufit i znowu w dół. Czy te kulki naprawdę są tylko obiektami, które mogą poruszać się poza regułami grawitacji? Patrzymy w górę czy w dół, czy to w ogóle jest pokój, a jeśli tak, to gdzie on jest?


„Sally” to film, który bawi się naszą percepcją i wyzwala w widzu chęć zrozumienia, w jaki sposób powstało to, co widzi. Zastanowimy się też jakie dźwięki wydają kulki. Użyjemy rąk i stóp, aby je stworzyć. Zaczarujemy również grawitację, bo dzięki kamerze filmowej kulki z łatwością ją pokonują. Będziemy do tego potrzebować przezroczystego kwadratowego pojemnika lub butelki, kulek i telefonu komórkowego lub kamery wideo. Poeksperymentujemy także z innymi przedmiotami i płynami. Wszystko to będzie czekać na Was w CKF, no oprócz telefonów komórkowych rodziców. Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

09.11.2024 12:00

FILMOWA ROZGRZEWKA Z DRESZCZYKIEM 9+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

FILMOWA ROZGRZEWKA Z DRESZCZYKIEM 9+

Detektyw, śledztwo, podejrzani, przesłuchanie - to może oznaczać tylko jedno: robimy kryminał w stylu noir. Szykujcie dowody i alibi, to będzie dzień pełen wrażeń. Warsztat poprowadzi Zuzanna Sorówka.


Zuzanna Sorówka - reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej krótkometrażowy film „Mother Dear” był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Jest także autorką teledysków i kampanii społecznych oraz laureatką Nagrody Specjalnej w ramach konkursu Papaya Young Directors 2021. Współorganizowała warsztaty w ramach programów Trampolina do Kina i Warsaw Film Nest w CKF im. Andrzeja Wajdy. 

 

Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

16.11.2024 12:00

SZTUKA W KADRZE. SZALONY ANDY 8 +

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

SZTUKA W KADRZE. SZALONY ANDY 8 +

Jednym z artystów, który jako pierwszy zaczął eksperymentować z filmem był Andy Warhol. Jego barwna sztuka i postać zainspirują nas do tworzenia obrazów bezpośrednio na taśmie filmowej. Sprawdzimy jak z tym materiałem eksperymentowali inni artyści i stworzymy własne autoportrety wielokrotne. Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

23.11.2024 12:00

ODKRYWCY ANIMACJI. DOKUMENTALNY RYŚ 10+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

ODKRYWCY ANIMACJI. DOKUMENTALNY RYŚ 10+

Ryś to symbol Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC i wkrótce wystąpi w filmie waszego autorstwa. Narysuj rysia, wytnij rysia, zanimuj rysia! Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll.


Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 16)
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie. 
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

30.11.2024 12:00

CINEMINI. ZOBACZYĆ MUZYKĘ 6+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

CINEMINI. ZOBACZYĆ MUZYKĘ 6+

Trampolina do Kina dołączyła do projektu edukacji filmowej dla najmłodszych Cinemini Europe, w ramach którego zapraszamy na warsztat inspirowany filmem „Color Box”.


Dzięki Cinemini Europe chcemy dać dzieciom, rodzicom i opiekunom możliwość odkrywania różnorodnego świata ruchomego obrazu w interesujący i zabawny sposób. Wierzymy, że nie chodzi tu przede wszystkim o zrozumienie filmu, ale raczej o jego przeżycie. Oglądając, odtwarzając i zastanawiając się nad ruchomym obrazem, chcemy stymulować rozwój kreatywności i krytycznego myślenia oraz rozbudzać miłość do filmu.


„Color Box”, reż. Len Lye, Wielka Brytanie, 1935.
„Color Box” to abstrakcyjny film eksperymentalny, który pierwotnie powstał jako reklama brytyjskiej poczty. Film został nakręcony bez użycia kamery. Kształty i kolory zostały namalowane bezpośrednio na taśmie. Całemu filmowi towarzyszy jazzowa kubańska melodia, wszystkie elementy wizualne są zgodne z ideą kompozycji: obrazy stają się nutami, sekwencje melodiami, kolory nastrojami, ruch elementów graficznych staje się zmianą tonu, film staje się muzyką wizualną. Rok powstania filmu (1935) był nagłym i nieoczekiwanym wybuchem koloru, muzyki i ruchu pośród czarno-białych i częściowo niemych filmów.


Podczas warsztatu obejrzymy (nie raz!) eksperymentalny film animowany, namalowany bezpośrednio na celuloidzie, w którym kolorowe smugi tańczą po ekranie przy akompaniamencie muzyki. Zamkniemy oczy i puścimy film jeszcze raz. „Jakie obrazy mogą pasować do muzyki?”. Zobaczmy też film bez dźwięku i stworzymy ścieżkę dźwiękową do ruchomego obrazu, wydając melodie, odgłosy, dźwięki ustami, rękami lub stopami. Sprawdzimy co to takiego taśma filmowa 35 mm i w jaki sposób można na niej malować, zachowując przy tym precyzję. Sami też coś spróbujemy namalować – oczywiście na taśmie filmowej! Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

07.12.2024 12:00

ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+

ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+

ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+

Trochę historii, trochę praktyki! Na warsztatach uczestnicy poznają klasykę polskiej animacji dla dzieci i wykonają zainspirowane obejrzanymi filmami animacje. Dowiedzą się jakie kolory miała plastelina za czasów ich rodziców, jak nauka wyszła z lasu i który polski filmowiec zrobił najwięcej filmów o misiach. Spróbują kilku różnych technik animacji, zaczynając od wycinanki a kończąc na….no właśnie, żeby tego się dowiedzieć, trzeba przyjść na warsztaty. 


Co będziemy robić:
-oglądać filmy i fragmenty najważniejszych polskich animacji z ostatnich 70 lat
-rozmawiać o obejrzanych filmach i technikach w jakich były wykonane
-robić krótkie animacje inspirowane poznanymi filmami.


Zrobimy wycinankę z Gapiszonem. Wzorując się na serii filmów o Gapiszonie wg Bohdana Butenko uczestnicy przygotują ruchome postaci i wprawią je w ruch. Film nakręcimy w czerni i bieli, żeby zobaczyć jak kolory wyglądają na monochromatycznej taśmie. Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll.


Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (ilość biletów: 16).
Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

14.12.2024 12:00

SZTUKA W KADRZE. KADRY Z OBRAZÓW 8 +

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE.

SZTUKA W KADRZE. KADRY Z OBRAZÓW 8 +

Historia sztuki jest pełna arcydzieł, które do dzisiaj inspirują twórców, także filmowych. Słynne obrazy pojawiają się nie tylko w produkcjach biograficznych o artystach, ale także w tych nie związanych ze sztuką. Warsztaty będą okazją do wytropienia scen dla których wzorem były malarskie płótna. Będzie można poznać historie kryjące się w obrazach, a także wykonać własny kolaż łączący ich fragmenty. Warsztat poprowadzi Anna Szary.


Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.


Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (liczba biletów: 20)
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut


Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa