Wielkość A A A
Kontrast A A

FESTIWAL LET'S DOC

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
IDEA I EDYCJI FESTIWALU
|

LET’S DOC Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni

 

W dniach 21-29 października 2023 w Warszawie odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal dla młodej widowni w całości dedykowany filmom dokumentalnym. Nieco później – od 30 października do 10 listopada – festiwal będzie miał swoją odsłonę online na platformie VOD Warszawa. W programie znajdą się zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje dla widzów w wieku 10-18 lat oraz warsztaty, prelekcje i spotkania z gośćmi. Przez cały czas trwania festiwalu będzie funkcjonowała specjalna przestrzeń psychoedukacyjna dla młodzieży LET’S TALK. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

logotyp Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, autor: Dawid Ryski

Jak wynika z obserwacji naszych ekspertów i ekspertek film dokumentalny jest bardzo dobrze odbierany przez młodych ludzi.  Z jednej strony, jest bliski ich codziennym doświadczeniom związanym z mediami społecznościowymi, w których poznają życie swoich rówieśników, identyfikują się z podobnymi do ich własnych problemami, wyzwaniami, radościami, a przede wszystkim wyrażają siebie, dzieląc się swoimi opiniami, refleksjami i twórczością. Z drugiej strony, film dokumentalny jest znacznie bliższy prawdziwej rzeczywistości, czerpie z niej, dąży do pokazania prawdy i autentyczności, a nad całym tym procesem czuwa reżyser, który jest gwarancją tego, by kamera nie koloryzowała, nie przekłamywała i nie krzywdziła filmowanych bohaterów. 

Film dokumentalny pozwala uważnie oglądać otaczający nas świat w prawdziwych kształtach i barwach, bez manipulacji i przekłamań – to jego przewaga nad mediami społecznościowymi. Na niej została oparta identyfikacja wizualna festiwalu. Ryś, nazywany w języku staropolskim „ostrowidzem”, jest doskonałą emanacją tej idei. 

Autorkami festiwalu są: Karolina Śmigiel – pomysłodawczyni i koordynatorka programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych realizowanego przez CKF od 2020 roku, Katarzyna Ślesicka – zastępczyni dyrektorki ds. merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Joanna Rożen-Wojciechowska – dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

Autorem identyfikacji Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC jest ilustrator i projektant, Dawid Ryski. 

O FESTIWALU

Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC będzie gościł w dwóch warszawskich kinach: Atlantic i Elektronik w dniach 21-29 października oraz na platformie VOD Warszawa w dniach 30 października – 10 listopada.

Filmy wybrane do programu zostały podzielone na cztery sekcje. Dwie z nich to sekcje konkursowe: YOUNG DOCS 10+ oraz YOUNG DOCS 14+, w których zostaną pokazane najlepsze filmy dokumentalne z dwóch ostatnich lat walczące o Nagrodę Ostrowidza. Dwie kolejne sekcje to panoramy: POLSKIE PODWÓRKO oraz OKNO NA ŚWIAT, w których będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje z ostatnich lat zrealizowane w Polsce oraz zagranicą. Projekcje będą dostępne zarówno dla widzów indywidualnych, jak i dla szkół. 


fotos z filmu „Lyra”, reż. Alisson Millar, Irlandia, Wielka Brytania 2022, 14+

Młodzi dziś są bardzo świadomi społecznie, politycznie, widzą, co się dzieje ze światem, wiele z tych rzeczy im się nie podoba, chcą na nie reagować. Festiwal będzie dla nich miejscem do spotkania i da im siłę do działania – mówi Katarzyna Ślesicka.

Wybrane przez nas filmy zawsze w stawiają w centrum problemy i potrzeby bohaterów będących rówieśnikami widzów. Z naszych doświadczeń wynika, że film dokumentalny jest  bardzo efektywnym narzędziem do pracy edukacyjnej i pretekstem do poruszania ważnych tematów, takich jak relacje rodzinne i rówieśnicze, stereotypy kulturowe, wyzwania związane z niepełnosprawnością, migracją, kryzysem klimatycznym. Każda z takich rozmów daje młodym poczucie wspólnoty i tego, że rzeczywistość, mimo że bywa trudna i złożona, można zmieniać i kształtować.

Każdej projekcji filmowej w kinie będzie towarzyszyła rozmowa dotycząca aspektów związanych z  tematem filmu i sposobem jego powstania lub spotkanie z twórcami. W siedzibie CKF w Alejach Ujazdowskich 20, będą się odbywać praktyczne warsztaty dla młodzieży oraz dla nauczycieli.

Festiwal ma na uwadze także potrzeby rodziców, którzy borykają się z niepokojącymi zmianami w systemie edukacji, poszukują dostępu do mądrej, nieodpłatnej lub niedrogiej edukacji pozaszkolnej. Oni przede wszystkim – mając bezpośredni kontakt ze swoimi dziećmi – widzą, jak trudno jest dzisiaj pomóc potrzebującej wsparcia psychologicznego młodzieży, uczącej się świata z social mediów i fake newsów dostępnych w internecie – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska.   

Z myślą o młodych ludziach podczas trwania festiwalu będzie działać strefa LET’S TALK – przestrzeń psychoedukacyjna dla młodzieży. Współgospodarzem strefy jest tworzona przez młodych ludzi fundacja GrowSPACE.

O PROGRAMIE

W programie pokazujemy zarówno produkcje z ostatnich dwóch lat (w sekcjach konkursowych), takie jak jak „Dziewczyńskie historie”, „Lyra”, „Rodzinne pastwisko” („Ramboy”), „Lato kolibrów” („Hummingbirds”) czy „Instagramowa rodzina” („Girl Gang”), jak również wybrane przez nas polskie i zagraniczne tytuły z ostatniej dekady, które chcielibyśmy przedstawić lub przypomnieć polskiej publiczności (w sekcjach panoramicznych).

„Dziewczyńskie historie”  
reż, Aga Borzym, Polska 2023, 12+ 

Dziewczyńskie historie, nastoletnie dni. Niby nic się nie dzieje, a tak dużo się zmienia. Jagoda i Zuzia to koleżanki z osiedla. Spotykają się na skwerku. Czasem idą na lody albo plac zabaw. I zawsze mają dużo do obgadania. Bycie dziewczynką to szczególne doświadczenie, a one właśnie wkraczają w okres dojrzewania. Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. Pierwsza miesiączka – kiedy przyjdzie? Co będzie po niej inne? Dorośli nie zawsze potrafią dać wsparcie albo odpowiedź. A one coraz więcej widzą. Szkolne absurdy, niechciane zasady, dylematy do rozstrzygnięcia. Jagoda i Zuzia są świetnymi komentatorkami: przekorne, ironiczne, niezależne, wystraszone. Z wielkim apetytem na życie! Wprowadzają nas w dziewczyński świat. A każdy chłopak, który obejrzy film, będzie mógł wreszcie go poznać. 

Pomysł na film był rozwijany w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych i miał swoją premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2023. 


fotos z filmu „Rodzinne pastwisko” („Ramboy”), reż. Matthias Joulaud, Lucien Roux, Szwajcaria 2022, 13+

„Rodzinne pastwisko” („Ramboy”)  
reż. Matthias Joulaud, Lucien Roux, Szwajcaria 2022, 13+

Na irlandzkiej wyspie Achill jest więcej owiec niż ludzi, ale jest to również dom Ciana, którego dziadek Martin jest hodowcą owiec. Po zakończeniu wakacji Martin bierze na siebie obowiązek nauczenia swojego nastoletniego wnuka tajników rolnictwa. Choć chłopiec lubi pomagać dziadkowi, jest to praca niemal na pełen etat. Cian lubi także grać w piłkę nożną, pływać i spędzać czas z przyjaciółmi, a codzienne wstawanie wcześnie stanowi wyzwanie. 

Nagroda: Najlepszy Krótki Dokument na Norweskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych 2023

„Lyra”  
reż. Alisson Millar, Irlandia, Wielka Brytania 2022, 14+

Osobisty, intymny portret życia i śmierci dziennikarki oraz queerowej aktywistki z Belfastu – Lyry Mckee, zamordowanej przez członka New IRA podczas relacjonowania zamieszek w Derry w wieku 29 lat. Film wyreżyserowany przez jej przyjaciółkę, dokumentalistkę Alison Millar, zarysowuje tło zabójstwa, do którego doszło w kwietniu 2019 roku. Poznajemy życie i pracę Lyry, która wyrosła z robotniczych korzeni w centrum rozdartego wojną Belfastu i stała się znaną na całym świecie dziennikarką śledczą, szukającą sprawiedliwości za zapomniane zbrodnie. Robiła to wbrew euforii, jaka towarzyszyła porozumieniu wielkopiątkowemu, przyjętemu w 1998 roku. Lyra jest z pokolenia, które PTSD (zespół stresu pourazowego) wyssało z mlekiem matki, przez co jej rówieśnicy popełniają samobójstwa na niespotykaną skalę. Dziennikarka starała się dotrzeć do przyczyn tej tragedii, aby jej zapobiec w przyszłości. (źródło: Filmweb)

Nagrody: Nagroda Młodej Widowni na Millennium Docs Against Gravity 2023

„Lato kolibrów” („Hummingbirds”)  
reż. Silvia Del Carmen Castaños, Estefanía “Beba” Contreras, USA 2023, 14+

W Laredo, mieście w południowym Teksasie przy granicy z Meksykiem, mieszkają najlepsze przyjaciółki Silvia i Beba. W obliczu procesu imigracyjnego, w którym widmo deportacji wisi nad bohaterkami, dom wydaje się kruchym pojęciem. Dziewczyny konfrontują się ze stresem związanym z przetrwaniem, przyszłością i budowaniem relacji w obliczu takiej niepewności. Szalone lato, śmiech i twórcza ekspresja Silvi i Beby cementują poczucie solidarności i przynależności.

Nagroda: Grand Prix dla najlepszego filmu w sekcji Generation 14+ na festiwalu Berlinale 2023

„Instagramowa rodzina” („Girl Gang”) 
reż. Susanne Regina Meures, Szwajcaria 2022, 12+

Czternastoletnia Leonie to odnosząca sukcesy nastoletnia influencerka mieszkająca na przedmieściach Berlina. U jej stóp stoją miliony obserwujących, a firmy zasypują ją produktami. Kiedy rodzice Leonie dostrzegają ogromny potencjał ekonomiczny działań córki w internecie, szybko przejmują zarządzanie jej aktywnościami. Chcą, żeby Leonie miała lepsze życie niż oni. Jednak życie Leonie podyktowane markami i presją tworzenia treści ma swoją ciemną stronę, której nie są w stanie zrekompensować adrenalina, sława i darmowe sneakersy.

Nagrody: Nagroda "Zwierciadła" dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej / Millenium Docs Against Gravity 2022, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej 2022, Nagroda Publiczności na festiwalu w Monachium 2022, Nagroda Jury Studenckiego One World / Praga 2023

 

 

wróć do listy